Notowania

internet
02.07.2009 16:22

Ponad połowa Polaków ma dostęp do internetu

W ciągu roku do 56 proc. wzrósł odsetek gospodarstw domowych z dostępem do internetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/dpa)

65 proc. Polaków ma w domu komputer, a 56 proc. dostęp do internetu. W ostatnim roku zarówno liczba gospodarstw domowych wyposażonych w komputer, jak i odsetek osób mogących korzystać w domu z internetu wzrosły o 8 punktów procentowych - wynika z sondażu CBOS.

Jak napisano w opracowaniu badania, wyposażenie gospodarstw domowych w komputery i internet jest związane z wykształceniem i sytuacją materialną, a także wiekiem respondentów. Wraz ze wzrostem wykształcenia i poprawą warunków materialnych rośnie prawdopodobieństwo, że w gospodarstwie domowym jest komputer oraz internet.

Zauważalne są różnice między miastem a wsią. Na wsi dostęp do sieci ma 46 proc. badanych, natomiast w miastach, niezależnie od ich wielkości - 62 proc.

Blisko połowa ankietowanych (48 proc.) deklaruje, że używa internetu przynajmniej raz w tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Szybki internet w każdej gminie. Tusk: za 5 lat ]( http://news.money.pl/artykul/szybki;internet;w;kazdej;gminie;tusk;za;5;lat,76,0,461388.html )
* [ Sprzedaż polis przez internet dwukrotnie wzrosła ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/sprzedaz;polis;przez;internet;dwukrotnie;wzrosla,196,0,482500.html )
* [ Wydaliśmy w internecie ok. 4,5 mld zł ]( http://manager.money.pl/news/artykul/wydalismy;w;internecie;ok;4;5;mld;zl,163,0,455331.html )

Według CBOS, korzystanie z internetu jest silnie uzależnione od cech społeczno-demograficznych.

_ - Najmłodsi respondenci w zdecydowanej większości korzystają z sieci, wśród najstarszych są to tylko pojedyncze osoby. Wiek graniczny to 45 lat: wśród osób młodszych większość łączy się z siecią, wśród starszych - mniejszość _ - napisał CBOS.

W ciągu ostatniego roku wzrosła liczba osób, które deklarują, że kupiły coś za pośrednictwem serwisów internetowych. Co trzeci badany (32 proc.) deklaruje, że dokonał takiego zakupu. Rok temu taką deklarację składał co czwarty ankietowany (25 proc.). Wśród internautów większość dokonała zakupu w sieci (w ub.r. było to 57 proc. badanych, w tym - 67 proc.). Co dziesiąty respondent (10 proc.) deklaruje, że coś sprzedał w internecie.

Przez internet najczęściej kupowano odzież lub obuwie, a także sprzęt elektroniczny i artykuły motoryzacyjne. Rzadziej przedmiotem zakupu były książki, płyty, artykuły dziecięce, programy komputerowe, bilety oraz pliki muzyczne. Nieliczni kupili w ten sposób artykuły spożywcze lub leki.

Wzrósł w ostatnim roku także odsetek - z 17 do 20 proc. - osób korzystających z usług bankowych dostępnych przez internet. Wśród internautów 41 proc. ma konto dostępne przez internet.

Tagi: internet, komputer, e-biznes, informatyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz