Notowania

Ruszyła Wirtualna Biblioteka Nauki

Pracownicy nauki, doktoranci i studenci mają do niej bezpłatny dostęp.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

Pracownicy nauki, doktoranci i studenci mają bezpłatny dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji.

_ - To przełomowe wydarzenie w polskiej nauce _ - oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Według niej, z Biblioteki potencjalnie może skorzystać około tysiąca instytucji naukowych m.in. instytuty PAN, jednostki badawczo-rozwojowe oraz publiczne i prywatne uczelnie.

Jak poinformowała, ministerstwo nauki, poprzez zakup licencji krajowych, udostępni jednostkom naukowym bazy danych takie jak: Web of Science (z archiwizacją), Springer, EBSCO Publishing, Science Direct, Journal Citation Reports i CPCI. Ponadto MNISW dofinansuje dostęp do: Nature, Math, Science, Scopus oraz Source OECD.

Do tej pory możliwość korzystania z takich danych zastrzeżona była wyłącznie dla członków naukowych konsorcjów, zobowiązanych do współfinansowania kosztów zakupu licencji z własnych środków. Według resortu, teraz każdy badacz - zarówno z prestiżowej uczelni, jak i z małej niepublicznej szkoły wyższej - zyska równy dostęp do światowych publikacji, a tym samym równe szanse na naukowy sukces.

Koszt licencji na zakup naukowych baz danych w 2010 roku wyniósł około 150 mln zł (z budżetu państwa). Jak zapewnia resort, ministerstwo w kolejnych latach będzie kontynuować ten zakup.
Kudrycka zapowiedziała także, że w piątek wyśle list do prawie 200 tys. pracowników naukowych w Polsce informujący o nowej inicjatywie resortu.

- _ Nieodzowna jest wiedza o najnowszych odkryciach i ostatnich wynikach badań - gdziekolwiek na świecie ich dokonano. Zacieranie granic państwowych i kontynentalnych w nauce, nieskrępowany przepływ informacji o najnowszych zdobyczach wiedzy, a nade wszystko włączenie polskich badaczy w ten światowy obieg informacji, to warunek coraz wyższej jakości polskich badań _ - napisała minister nauki w liście przekazanym PAP.

Warunkiem dostępu do Biblioteki jest rejestracja. _ W praktyce korzystanie z Biblioteki jest bardzo proste. Każdy komputer, którego adres IP jest zarejestrowany w tym systemie, będzie rozpoznawalny. To oznacza, że w dostępie do Biblioteki nie będą wymagane indywidualne hasła dostępu do Biblioteki _ - wyjaśniła PAP wiceminister nauki Maria Orłowska.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wirtualna biblioteka nauki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz