Notowania

kataryna
29.05.2009 13:09

Sprawa Kataryny nie zagraża wolności słowa

Rada Etyki Mediów potępia ujawnienie kim jest blogerka. Jej anonimowe ataki na polityków też.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

Prawo prasowe gwarantuje możliwość występowania pod pseudonimem, jednak publikowanie w ten sposób ataków personalnych jest łamaniem zasad etycznych - oświadczyła Rada Etyki Mediów w reakcji na sprawę blogerki Kataryny. REM potępiła jednocześnie ujawnienie tożsamości autora bez jego woli.

_ Każdy autor tekstu, który nie narusza przepisów prawa, może publikować pod pseudonimem. Gwarantuje to prawo prasowe i grożenie za to sądem jest absurdalne _ - oświadczyła REM w opublikowanym dziś komunikacie. - _ Ujawnienie tożsamości autora takich tekstów wbrew jego woli jest naruszeniem ogólnie przyjętych zasad. Jeśli robią to dziennikarze, naruszają także, zapisaną w Karcie Etycznej Mediów, zasadę szacunku i tolerancji _ .

- _ Przypominamy jednak, że poważnym naruszeniem owych zasad jest także publikowanie pod pseudonimem ataków personalnych _ - napisano. - _ W opinii REM sprawa blogerki Kataryny nie ma nic wspólnego z zagrożeniem wolności słowa _.

Najsławniejsza polska blogerka

Kataryna to pseudonim jednej z najbardziej znanych polskich blogerek, która w swoich tekstach m.in. ostro recenzuje pracę dziennikarzy i polityków.

W połowie maja Kataryna trafiła na łamy gazet i do elektronicznych serwisów informacyjnych. Wszystko za sprawą sporu z synem ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy. Jak podawały media, Krzysztof Czuma zapowiedział podjęcie kroków prawnych za krytyczne teksty Kataryny na temat jego ojca. Syn ministra miał też domagać się od jednej z platform blogowych - na której swoje wpisy zamieszcza Kataryna - ujawnienia jej personaliów.

Krzysztof Czuma nie chciał tej sprawy komentować. Na stronie internetowej czuma.pl zamieszczono informację, że _ insynuowany konflikt _ _ jakiejś blogerki z rodziną Czumów _ nigdy nie miał miejsca.

_ Dziennik _ wiedział i... podpowiedział

W tym samym czasie blogerka oskarżyła _ Dziennik _, że próbuje zmusić ją do ujawnienia na jego łamach swojej tożsamości. Ujawniła przy tym treść sms-a, otrzymanego od dziennikarki _ Dz _: _ - Nie chcemy bezpardonowo ujawniać Pani tożsamości i iść na rękę Czumom. Wolimy by zgodziła się Pani na ten coming out na Pani warunkach włącznie z zatrudnieniem Pani jako naszej publicystki _. _ Wiem, że Pani tożsamość zna Fakt a przez nich nie zostanie Pani tak dobrze potraktowana - proszę tego nie traktować jako szantażu. Naprawdę nie chcemy Pani skrzywdzić _ - głosił sms.

_ Dziennik _ tłumaczył w swoich tekstach, że przez kilka dni próbował namówić Katarynę _ na rozmowę o granicach uczciwości anonimowej krytyki, o jej poglądach, o podwójnym życiu, które prowadzi _.

- _ Wielokrotnie zapewnialiśmy ją w e-mailach i SMS-ach, że jeśli będzie chciała potwierdzić naszą wiedzę o jej tożsamości, to może się u nas ujawnić. Jeśli nie, to nadal będzie anonimową blogerką. Jasno daliśmy do zrozumienia, że przed ujawnieniem jej nazwiska powstrzymuje nas chociażby fakt, iż jest ona w konflikcie z ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą _ - pisał _ Dz _.

Jednocześnie gazeta podała liczne dane, pozwalające zidentyfikować Katarynę. _ Czemu boi się jawności Katarzyna, 38- latka pochodząca z Rzeszowa, która skrywa swoją bezkompromisowość pod pseudonimem Kataryna? Jest w końcu znaną i szanowaną w środowisku organizacji pozarządowych prezes warszawskiej fundacji _ - pisał _ Dziennik _, dodając czym zajmuje się fundacja, od kiedy działa i jak długo Kataryna jest jej prezesem.

W dyskusję o anonimowych blogerach włączyły się też m.in. _ Gazeta Wyborcza _ i _ Rzeczpospolita _, a konferencję na temat granic wolności słowa w sieci organizuje w poniedziałek Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: kataryna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz