Notowania

komputer
24.11.2009 09:33

Sprzedaż komputerów spadła o jedną piątą

Analitycy oceniają, że polski rynek najgorsze może mieć już za sobą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

W trzecim kwartale sprzedano ponad 803 tys. sztuk. Oznacza to spadek o 18 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Analitycy z firmy IDC Polska oceniają, że również ostatnie trzy miesiące roku przyniosą spadek sprzedaży liczonej rok do roku, ale będzie on niższy niż w poprzednich kwartałach.

_ - Pozytywny wpływ na sprzedaż miało umocnienie się złotego w stosunku do dolara, dzięki czemu średnie ceny sprzętu spadły o 21 procent _ - mówi analityk z firmy IDC Polska, odpowiedzialny za badania rynku PC, Damian Godos. IDC podało, że sprzedaż notebooków spadła o 13 procent, a desktopów o 26 procent w stosunku do trzeciego kwartału 2008 r.

IDC zwraca uwagę, że mini notebooki (czyli wg terminologii IDC komputery przenośne wyposażone w energooszczędne procesory, o przekątnej ekranu nie większej niż 10 cali) dzięki sprzedaży ponad 37 tysięcy sztuk w trzecim kwartale, stanowiły ponad 7 procent wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych.

Analitycy oceniają, że polski rynek najgorsze może mieć już za sobą.

_ - Po silnych spadkach w drugim kwartale 2009, gdy sprzedaż notebooków spadła o 18 procent a desktopów aż o 45 procent rok do roku, trzeci kwartał przynosi nadzieję, że najgorsze rynek ma już za sobą. W czwartym kwartale przewidujemy wciąż spadki w porównaniu do ostatniego kwartału 2008, ale będą one mniejsze niż w poprzednich kwartałach 2009 _ - powiedział Godos.

| Badanie IDC PC Tracker |
| --- |
| IDC PC Tracker to cokwartalne badanie rynku komputerowego w Polsce, które obejmuje komputery stacjonarne, przenośne oraz serwery zmontowane lub sprzedane przez firmy, nie obejmuje komputerów zmontowanych przez użytkowników prywatnych we własnym zakresie. IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego. |

* [ Polacy wolą komputery przenośne ]( http://manager.money.pl/news/artykul/polacy;wola;komputery;przenosne,68,0,327236.html )
* [ Łup polskich piratów jest wart 2,5 mld zł rocznie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/lup;polskich;piratow;jest;wart;2;5;mld;zl;rocznie,194,0,559810.html )
Tagi: komputer, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz