Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Steve Jobs: Znieście zabezpieczenia przed kopiowaniem

0
Podziel się:

Krytykujcie nie nas, ale firmy fonograficzne, mówi obrońcom praw konsumenckich założyciel Apple, producenta iPoda.

Steve Jobs: Znieście zabezpieczenia przed kopiowaniem
(PAP / EPA)

Europejskie kraje: Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Holandia i Szwecja chcą wymusić zniesienie systemu zabezpieczającego przed kopiowaniem w odtwarzaczach iPod. Chodzi o to, że utwory z muzycznego sklepu Apple - iTunes nie są kompatybilne z odtwarzaczami innych marek.

Teraz do sporu włączył się założyciel firmy Apple Steve Jobs. Jego wyjaśnienie: "Jeśli chodzi o mnie, to zabezpieczenia przed kopiowaniem mogłyby zostać zniesione. Krytykę należy skierować raczej pod inny adres", powiedział.

Jak wyjaśnia Jobs: „Przemysł muzyczny domagał się wówczas tego podpisując z nami umowy i my tej umowy dotrzymaliśmy. Jeżeli zabezpieczenia przed kopiowaniem miałyby zostać zniesione, to będziemy pierwszymi, którzy to zrobią”.

Systemy DRM były nieskuteczne

Według wynalazcy iPod`a nie ulega wątpliwości, że zniesienie tzw. „systemów DRM” miałoby sens: Systemy zabezpieczające przed kopiowaniem „nigdy nie zdołały zapobiec piractwu i nigdy im się to nie uda”, pisze legenda Silicon Valley w swym wyjaśnieniu. Dla Apple nie byłoby problemem sprzedawanie muzyki bez zabezpieczeń przed kopiowaniem, wszystkie iPody odtwarzałyby taką muzyką bez problemów. Ci, którzy krytykują Apple, powinni skierować krytykę pod adres firm fonograficznych.

Już teraz związki ochronny konsumenta z siedmiu europejskich krajów postanowiły wspólnie wymusić zniesienie systemu zabezpieczającego przed kopiowaniem w odtwarzaczach iPod oraz utworów ze sklepu iTunes. Oprogramowanie to ogranicza rozpowszechnienie utworów muzycznych. W roku 2006 Francja przedstawiła inicjatywę zmian ustawodawczych, aby skłonić Apple do licencjonowania swojej techniki innym firmom. Norwegia zagroziła nawet, że uzna iTunes za nielegalny.

Pozwólcie konsumentom wybierać

Obrońcy praw konsumentów zarzucają Apple, że poprzez łączenie plików iTunes z odtwarzaczem iPod poprzez własny system zabezpieczający przed kopiowaniem firma chce utrzymać wysoką sprzedaż iPod`a. Konsumenci powinni mieć jednak prawo wyboru dowolnego odtwarzacza.

Na stronie internetowej Apple głos w sprawie zabrał teraz założyciel firmy - Steve Jobs. W otwarty liście przedstawia on trzy możliwości rozwiązania problemu:

Po pierwsze: Możemy robić tak dalej. Wszyscy producenci inwestują dalej w swoje systemy, Apple, Microsoft, Sony a konsumenci znajdą zawsze na konkurującym za sobą rynkiem nowe produkty i duży wybór.

Po drugie: Apple licencjuje swój Fairplay-DRM-System (stosowany w iTunes i odtwarzaczach iPod) innym firmom. W tym przypadku Konsumenci będą mieli także zawsze duży wybór, mówi Jobs, a Apple zarobi jeszcze na opłatach licencyjnych. Ale jak pokazują doświadczenia z przeszłości, tajemnice systemu DRM, jeżeli już raz wypłyną, znajdą drogę do Internetu. Wtedy system zostanie złamany a utwory będzie można odtwarzać i kopiować do woli.

Po trzecie: Całkowite zniesienie systemu DRM. Dla Steva Jobs`a żaden problem. Zrobiłby to natychmiast.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)