Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
17.07.2006 19:31

Uwaga! Pirackie kopie do kosza, bo policja wchodzi do sieci

Policja utworzyła grupę "Internet", która zajmie się walką z nowymi formami przestępczości. Tropić będą przede wszystkim osoby używające pirackich programów, filmów i muzyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mariusz Szachowski)

Policja utworzyła grupę "Internet", która zajmie się walką z nowymi formami przestępczości. Tropić będą przede wszystkim osoby używające pirackich kopii programów, filmów, muzyki.

Dlatego oprócz policjantów z Komendy Głównej Policji, w skład grupy wejdą prokuratorzy, celnicy, przedstawiciele Związku Producentów Audio Video, ZAiKS-u i CERT-u (Computer Emergency Response Team).

Członkowie grupy mają m.in. na bieżąco monitorować zjawiska naruszania własności intelektualnej, zgłaszać propozycje zmian w prawie i koordynować akcje wymierzone w piratów na terenie całej Polski.

Bartłomiej Witucki rzecznik polskiego oddziału Business Software Alliance, (organizacji zajmującej się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z programów komputerowych) mówi, że idea utworzenia
Witucki: Informujemy policję o podejrzeniachnowej grupy to dobry pomysł, jednak przypomina, że wiele organizacji w tym BSA, współpracuje z policją już od wielu lat.

Ireneusz Parafiańczuk z zespołu CERT Polska, mówi, że na równi z walką z piratami, trzeba zająć się edukacją i zmianą postaw społecznych już u najmłodszych użytkowników internetu. Według Parafiańczuka zbyt wiele osób m.in studentów, nie zdaje sobie sprawy, że korzystając z nielegalnego oprogramowania postępuje niezgodnie z prawem.

Podobnego zdania jest Michał Karlikowski z Fundacji Edukacji Ekonomicznej zajmujący się programem "Interklasa". Jego zdaniem, dużą winę za postępowanie młodocianych piratów ponosi szkoła, która nie potrafi jasno zidentyfikować zagrożeń płynących z internetu.

Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji dodaje, że najważniejsza w zwalczaniu przestępczości internetowej jest dobra informacja. "Nie ważne ile
Urbański: Jeśli nie dziś, dopadniemy przestępcę
za pół roku akcji będziemy prowadzić, ważne by każde zauważone przestępstwo zgłaszać policjantom" - dodaje komisarz.

Członkowie grupy "Internet" będą się spotykali co kilka tygodni. Efekty ich pracy zostaną uwzględnione w rządowej Strategii na Rzecz Ochrony Własności Intelektualnej.

Grupa została powołana przez międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Praw Autorskich i Praw Pokrewnych, działajacy pod przewodnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: internet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz