Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 milionów złotych kary dla operatora Ery

0
Podziel się:

UKE nałożył 5 milionów złotych kary na operatora sieci komórkowej.

5 milionów złotych kary dla operatora Ery
(Eastwest Imaging/Dreamstime)

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył 5 mln zł kary na Polską Telefonię Cyfrową za nieprawidłowości w związku z loterią smsową _ Czy stałeś się dzisiaj Milionerem _.

Loteria przeznaczona była dla osób posiadających aktywny numer w sieci Era, codziennie ktoś mógł wygrać określoną kwotę pieniędzy. Loteria trwała od października 2010 do lutego 2011 r. Jak tłumaczy UKE, chodzi o to, że PTC bez zgody abonenta wymaganej przepisami prawa, zastosował automatyczny system wywołujący dla celów marketingu bezpośredniego. PTC to operator sieci T-Mobile (dawniej Era) i Heyah.

_ - Era uruchomiła rodzaj pewnej subskrypcji. Operator wysyłał do abonenta sms lub dzwonił do niego automat z informacją, aby np. nacisnął jeden, jeżeli wyraża zgodę na udział w tej loterii. Problem w tym, że dużo osób nie nacisnęło tego jeden, albo nie odpowiedziało na sms w taki sposób, aby w tej loterii się znaleźć, a jednak się znalazło i klienci zaczęli codziennie otrzymywać smsy, które nieświadomie kasowali. Po miesiącu ich rachunki opiewały na kilkaset złotych, gdyż taki sms kosztował ok. 5 zł _ - powiedział rzecznik UKE Piotr Dziubak.

[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/19147/39263_by-svilen001.tiny.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/milion;za;sms;-;proponowala;era;a;teraz;ma;problemy,132,0,768132.html)Zobacz w jaki sposób Era zasłużyła na karę od UKE
UKE argumentuje, że nakładając na PTC karę pieniężną zwrócił uwagę na to, iż bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych naruszeń było _ obniżenie przewidzianego prawem stopnia ochrony praw abonentów i użytkowników końcowych w relacji z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym _.

_ - Działania PTC polegające na używaniu automatycznych systemów wywołujących bez wymaganej zgody abonenta lub użytkownika końcowego powodowały ingerencję w prywatność abonenta lub użytkownika końcowego przez konieczność odbierania niezamówionych komunikatów _ - czytamy na stronie UKE.

Urząd podkreśla, że nie sposób ocenić skali uciążliwości odbierania tych smsów przez odbiorców, a także kosztów, jakie powstały po ich stronie.

UKE przeanalizował 145 przypadków i okazało się, że w 95 przypadkach PTC nie uzyskała zgody klienta. _ - Sytuację do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń, należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych, tym bardziej, że skala procederu objęła łącznie 1 mln 711 tys. 389 abonentów lub użytkowników końcowych _ - czytamy na stronie UKE.

UKE informuje, że Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3 proc. przychodów ukaranego podmiotu.

Od decyzji kary przysługuje prawo odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co o tym sądzisz? Podyskutuj na forum

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t47427.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/kara;dla;wlasciciela;komorkowej;sieci;play,63,0,851263.html) Kara dla właściciela komórkowej sieci Play Pół miliona złotych - tyle będzie musiał zapłacić P4 - operator sieci Play - za zawyżanie wysokości roszczeń z tytułu jednostronnego rozwiązania przez abonenta umowy o świadczenie usług. Karę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t7860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nsa;oddalil;skargi;centertela;i;ptc;na;odmowe;uke,54,0,848182.html) NSA oddalił skargi Centertela i PTC na odmowę UKE Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej na odmowę Urzędu Komunikacji Elektronicznej unieważnienia przetargu na rezerwację częstotliwości UMTS dla P4
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t86031.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/rebranding;to;ryzyko;nawet;dla;znanych;marek,41,0,844585.html) Rebranding to ryzyko, nawet dla znanych marek Czy T-Mobile powtórzy sukces Orange? Eksperci mają wątpliwości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)