Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel SWS: Odrzucić sprawozdanie KRRiT

0
Podziel się:

Gdyby do tego doszło Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zostałaby rozwiązana.

Apel SWS: Odrzucić sprawozdanie KRRiT
(ronen/iStockphoto)

Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do prezydenta, Sejmu i Senatu o odrzucenie sprawozdania KRRiT za 2010 r. Gdyby do tego doszło Krajowa Rada zostałaby rozwiązana. Sprawozdanie KRRiT nie trafiło jeszcze do parlamentu.

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, w przypadku odrzucenia sprawozdania KRRiT przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały o odrzuceniu dokumentu. Wygaśnięcie kadencji Krajowej Rady nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez prezydenta.

_ Stowarzyszenie Wolnego Słowa apeluje do prezydenta, Sejmu i Senatu o odrzucenie sprawozdania KRRiT. Umożliwi to wyłonienie nowej Rady, której podstawowym zadaniem byłby wybór władz spółek mediów publicznych, tak Telewizji Polskiej S.A., jak i Polskiego Radia S.A., odzwierciedlających pluralistyczny charakter polskiego społeczeństwa. Wybór oparty na jasno sprecyzowanych kryteriach merytorycznych i transparentny _ - oświadczyło SWS w swoim stanowisku.

Apel Stowarzyszenia to efekt przedłużającego się wyboru nowych Rad Nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Pat w tej sprawie trwa w KRRiT od grudnia, gdy zakończono przesłuchania kandydatów do obu spółek. Media pełne są spekulacji, że powodem przedłużającego się wyboru są polityczne targi o wpływy w mediach publicznych.

SWS w wydanym oświadczeniu wyraża _ satysfakcję z faktu, że Jan Dworak - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, współtwórca programu medialnego SWS - nie godzi się na taki wybór rad nadzorczych, który nie dałby gwarancji na odpartyjnienie mediów publicznych _.

O tym, że w razie dalszych kłopotów z wyłonieniem rad nadzorczych możliwy jest scenariusz, w którym KRRiT zostanie rozwiązana mówił sam Dworak._ - To nie jest pożądany scenariusz, bardzo bym tego nie chciał i będę robił wszystko, żeby przed 31 marca jak najszybciej te rady zostały wyłonione _ - powiedział szef KRRiT w styczniu.

Kolejna szansa na wyłonienie Rad Nadzorczych w TVP i PR - jeszcze we wtorek po południu, gdy na posiedzeniu KRRiT omawiany będzie ten temat. Zgodnie z Ustawą o rtv KRRiT składa Sejmowi, Senatowi i prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności w roku poprzednim do 31 marca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t103213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;po;z;sld;robi;skok;na;media;beda;czystki,235,0,648427.html) Koalicja PO z SLD robi skok na media, będą czystki Droga do wymiany zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia jest otwarta. Do wzięcia jest około pół tysiąca dobrze opłacanych posad i karkołomne zadanie wydźwignięcia mediów publicznych z finansowej zapaści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t97562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/senat;odrzucil;sprawozdanie;krritv,10,0,626186.html) Senat odrzucił sprawozdanie KRRiTV Jeśli podobną decyzję podejmie Sejm, a później pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, to Rada zostanie rozwiązana.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)