Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny rozmów na komórki pójdą w dół

0
Podziel się:

UKE uważa, że operatorzy za wolno obniżają ceny. Ustali maksymalną stawkę połączenia do sieci komórkowych.

Ceny rozmów na komórki pójdą w dół
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa nałożenie maksymalnych cen połączeń do sieci komórkowych, chce także nowej, większej obniżki stawek interkonektowych już od stycznia 2009, a nie od maja 2009 roku - zapowiada Anna Streżyńska, prezes UKE.

Stawka interkonektowe, czyli MTR, to opłata za połączenie realizowane między operatorami telefonii stacjonarnej i komórkowej. Choć zgodnie z wytycznymi UKE w ciągu niecałych dwóch lat opłaty te zmniejszyły się o blisko połowę, nie przełożyło się to na cenniki operatorów.

Prezes UKE chce więc na operatorach obniżki wymóc. - _ Przyglądamy się, czy nie będziemy ponownie nakładać cen maksymalnych na połączenia do sieci komórkowej _. _ Ruch w stawkach nie przekłada się na korzyści konsumentów _, _ choć powinien _ - zapowiada prezes Streżyńska.

UKE chce również doprowadzić do obniżenia cen interkonektowych w sieciach komórkowych. - _ W maju te ceny spadną do około 30 groszy i to już będzie duży postęp, ale będziemy wywierać presję, aby ten spadek przyspieszyć _ - mówi prezes UKE. - _ Planujemy rozmowy z operatorami o dalszej obniżce stawek od 1 stycznia 2009. Chcemy wynegocjować większy spadek MTR-ów, niż zaplanowana na maj przyszłego roku obniżka do 27,75 groszy _.

Streżyńska wyjaśniła, że UKE chce wprowadzić nową obniżkę stawek interkonektowych od stycznia 2009 roku, aby firmy mogły zrealizować tegoroczne plany finansowe, a przyszłoroczne budżety ustalać już w oparciu o nowe, obniżone mocniej stawki.

UKE przyjął kierunek regulacji stawek MTR, którym jest osiągnięcie poziomu odpowiadającego średniej cenie MTR z trzech krajów UE, gdzie te opłaty są najniższe. - _ Stawki interkonektowe w Europie spadają szybciej niż zakładaliśmy w ubiegłym roku, dlatego chcemy przyspieszenia tego procesu w Polsce _ - wyjaśnia Streżyńska.

W ciągu 18 miesięcy stawki MTR spadły z 65 groszy do 40 groszy obecnie. W tym roku w maju stawki spadną do 33,87 groszy. Docelowo stawka MTR miała zostać obniżona do poziomu 21,62 groszy za minutę od 1 maja 2010 roku.

| Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel, operatora sieci Orange, negatywnie ocenia plany Urzędu Komunikacji Elektronicznej kolejnego obniżenia stawek interkonektowych już w styczniu przyszłego roku. Jej zdaniem takie działania UKE oraz informowanie o nich przez media powodują, że polski rynek jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w Unii Europejskiej. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)