Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CIA gromadzi dane finansowe Amerykanów

0
Podziel się:

W jej skład wchodzą miliony informacji, także osobistych - pisze The Wall Street Journal.

CIA gromadzi dane finansowe Amerykanów
(alphaspirit/iStockphoto)

Amerykańska CIA buduje rozległą bazę danych na temat międzynarodowych operacji finansowych; w jej skład wchodzą miliony danych finansowych i osobistych Amerykanów - pisze _ The Wall Street Journal _.

CIA jako agencja wywiadu zagranicznego nie może w ramach swojej działalności zbierać danych dotyczących Amerykanów. Może jednak prowadzić operacje w kraju dla zagranicznych celów wywiadowczych - wyjaśnia dziennik, powołując się na amerykańskie źródła zbliżone do programu.

Podobnie jak Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), program zbierania na wielką skalę danych finansowych wymaga autoryzacji amerykańskiego sądu FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court), który ma za zadanie nadzorowanie zagranicznego wywiadu.

W ramach tego programu CIA współpracuje z FBI, a celem tej współpracy jest zbieranie wielkich ilości danych, w tym Amerykanów, wpisujących się w dochodzenia agencji dotyczące terroryzmu.

Program uzyskał autoryzację na mocy ustawy Patriot Act przyjętej po zamachach z 11 września 2001 roku.

Opisywany program _ jest najnowszym przykładem zatartych granic między wywiadem zagranicznym a krajowym, ponieważ technologia globalizuje wiele działań podejmowanych przez obywateli, ale także terrorystów _ - podkreśla _ Wall Street Journal _.

Program demonstruje również, do jakiego stopnia inne amerykańskie agencje wywiadowcze, a nie tylko NSA, wykorzystują te same ramy prawne, aby zbierać dane.

Baza obejmuje dane pochodzące z Western Union i innych amerykańskich firm specjalizujących się w transferach pieniędzy, w tym wychodzących z USA i przeznaczonych do Stanów Zjednoczonych, ale już nie operacje wyłącznie krajowe.

Program przyczynił się do ujawnienia powiązań między sieciami terrorystycznymi i finansowymi - pisze amerykańska gazeta, powołując się na swoich informatorów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Guardian" ujawnił sprawcę przecieku o PRISM To za jego sprawą do mediów przedostały się informacje, że amerykański rząd inwigiluje obywateli na ogromną skalę.
Szokujące doniesienia z USA. CIA płaci za... Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych płaci operatorowi telefonii komórkowej AT&T ponad 10 mln dolarów rocznie za dostęp do rejestrów rozmów na potrzeby zagranicznych śledztw antyterrorystycznych.
Więzienia CIA w Polsce. Tym razem... O trzecim pokrzywdzonym informowała na swej stronie internetowej organizacja Amnesty International
Będą dalej drążyć w sprawie więzień CIA Prokuratura Generalna przedłużyła śledztwo do 11 lutego 2014 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)