Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dialog dla Netii?

0
Podziel się:

Na krótkiej liście kandydatów do współpracy i ewentualnego późniejszego zakupu Dialogu jest Netia SA oraz czterech inwestorów finansowych.

Telefonia Dialog SA liczy na to, że w ciągu pięciu lat jej przychody ze sprzedaży podwoją się z poziomu 390 mln zł na koniec zeszłego roku - poinformował wiceprezes Dialogu Paweł Tomys na środowej konferencji prasowej spółki.

Poprawy wyników Dialog oczekuje już od 2004 roku. Na koniec roku jego przychody ze sprzedaży mają wzrosnąć do 450 mln zł, a zysk EBITDA do 147,8 mln zł ze 136,3 mln zł w 2003 roku.

Zysk operacyjny Dialogu w 2004 roku ma spaść do 23,3 mln zł z 425,6 mln zł rok wcześniej.

"Wysoki zysk operacyjny w 2003 roku był wynikiem głównie oddłużenia spółki z powodu umorzenia zobowiązań koncesyjnych" - powiedział prezes Dialogu Tadeusz Kostka.

W 2004 roku Dialog planuje zwiększenie liczby linii abonenckich do 438.000 z 404.000 w 2003 roku.

Kostka dodał, że osiągnięcie przez Dialog w 2004 roku zysku netto jest uzależnione od wielkości i struktury oddłużenia korporacyjnego, którego przeprowadzenie zapowiedział wcześniej właściciel spółki KGHM Polska Miedź SA.

Obecny na konferencji prasowej wiceprezes KGHM Andrzej Szczepek poinformował, że KGHM jest gotów w całości zredukować swoje wierzytelności wobec Dialogu wynoszące obecnie 1,4 mld zł.

"Jesteśmy gotowi do całkowitego oddłużenia Dialogu, jednak jego ostateczna wielkość zależy od rozmów z potencjalnymi partnerami" - powiedział Szczepek.

Według niego minimalna wielkość oddłużenia rozważana przez KGHM to 1 mld zł.

"Jeśli nie udałoby się nawiązać współpracy z partnerami, to jesteśmy gotowi oddłużyć Dialog do poziomu 400 mln zł, optymalnego z punktu widzenia zarządzania finansami tej spółki" - powiedział Szczepek.

Poinformował też, że na krótkiej liście kandydatów do współpracy i ewentualnego późniejszego zakupu Dialogu jest Netia SA oraz czterech inwestorów finansowych.

Dodał, że potencjalny partner Dialogu może zostać następnie inwestorem spółki. Nie wyklucza on także w przyszłości połączenia Dialogu z inną firmą lub sprzedaży większościowego pakietu akcji Dialogu.

Szczepek podał, że głównym celem KGHM nie jest prosta sprzedaż Dialogu, ale pozyskanie partnera, który chciałby wspólnie z KGHM "budować wartość" Dialogu.

"Najważniejszym celem jest pozyskanie inwestora ze środkami na konsolidację" - powiedział.

Obecna na konferencji Dialogu rzeczniczka Netii nie skomentowała informacji podanej przez wiceprezesa KGHM.

Netia od dłuższego czasu ogłasza, że chce być konsolidatorem rynku telefonii stacjonarnej w Polsce. Na początku roku przejęła od Elektrimu Telekomunikacji za 96,5 mln spółkę El-Net.

Wiceprezes KGHM nie wykluczył całkowicie także współpracy z grupą PSE, która jest właścicielem Tel-Energo oraz Telbanku.

"Sprawdzamy, czy są synergie z PSE, jednak tamte spółki są jeszcze w czasie procesu restrukturyzacji, co nie ułatwia oceny perspektywy współpracy" - powiedział.

Szczepek poinformował, że w ciągu dwóch miesięcy KGHM postara się wypracować formułę współpracy pomiędzy nowym inwestorem a Dialogiem.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)