Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spam
14.12.2010 06:01

Jak pozbyć się SMS-owego spamu

Masz dość reklam, przesyłanych na Twoją komórkę? Radzimy, jak się od nich uwolnić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się drażniących SMS-ów z reklamami i konkursami. Każdego nadawcę możemy namierzyć i zobowiązać do usunięcia naszych danych osobowych. Warto mieć przy tym świadomość, że ewentualna odpowiedź na numer nadawcy może nas to kosztować przeszło 42 złote.

Spamem SMS-owym możemy się przede wszystkim zarazić ściągając dzwonki lub tapety na telefon. Innym źródłem infekcji jest rejestracja w serwisie internetowym, podczas której podaliśmy numer naszego telefonu oraz wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Miejmy też świadomość, że jakakolwiek reakcja na SMS-owy spam, np. odesłanie odpowiedzi na danym numer, może sprawić, że niepożądanych wiadomości będziemy dostawać jeszcze więcej.

Interweniuj u operatora

SMS-owy spam dzieli się na dwie kategorie. Pierwszym typem są wiadomości promocyjne, które dostajemy od operatora komórkowego. Najczęściej jesteśmy w ten sposób zachęcani do wzięcia udziału w organizowanym przez niego konkursie. Tu sprawa jest dosyć prosta. W przypadku sieci Era, Heyah oraz Plus, wystarczy wysłać SMS o treści:

  • NIE pod numer 80888 w sieci Era
  • N pod numer 8002 w sieci Heyah
  • SPRZECIW pod numer 8000 w sieci Plus.

U innych operatorów najlepiej zadzwonić do Biura Obsługi Klienta i poinformować, że nie życzymy sobie reklamowych SMS-ów. Przed rozmową przygotujmy sobie numer PUK naszej karty SIM, gdyż może być potrzebny przy naszej identyfikacji. Można też wysłać e-mail do BOK, jednak dzwoniąc mamy większe gwarancje, że operator od razu zajmie się sprawą.

Skorzystaj z listy SMS-owych spamerów

Inaczej wygląda sytuacja ze spamem otrzymywanym od firm zewnętrznych, niezależnych od operatorów. W tym przypadku pomoże nam lista SMS-owych spamerów (kliknij, aby ją pobrać w formacie PDF), który udostępnia sieć Play. Wykorzystując numer nadawcy niepożądanej wiadomości identyfikujemy go na liście. Następnie wysyłamy do danej firmy e-mail reklamacyjny. Powinien on zawierać następujące informacje:

  • żądanie usunięcia naszego numeru telefonu z bazy nadawcy
  • powołanie się na ustawę o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 883), która daje nam możliwość edycji danych osobowych a zwłaszcza ich usunięcia
  • ostrzeżenie, że w przypadku dalszego przetwarzania naszych danych, sprawę zgłosimy do Głównego Inspektora Danych Osobowych.

W razie zlekceważenia naszego pisma, poza zwróceniem się do GIODO, możemy też pozwać nadawcę do sądu żądając od niego odszkodowania za bezprawne operowanie naszymi danymi osobowymi.

Koszt SMS-a poznasz po numerze

Jeśli decydujemy się wziąć udział w SMS-owym konkursie, warto mieć pełną świadomość kosztów, jakie są z tym związane. Zidentyfikujemy je po numerze nadawcy. Jeśli rozpoczyna się on od cyfry 7, oznacza to, że koszt wysłania wiadomości zamyka się w 10 złotych. Druga cyfra informuje nas o dokładnej sumie. Przykładowo SMS wysłany pod numer 72* kosztuje 2 złote plus VAT, a pod numer 76, 6 złotych plus VAT. Dla formatu 70** koszt wiadomości wynosi poniżej 1 złotego netto.

Dla numerów rozpoczynających się od cyfry 9 koszt wysłania SMS-a przekracza 10 złotych. W tym przypadku o dokładnej stawce informuje nas druga i trzecia cyfra. Jeśli wyślemy wiadomość pod numer 915, zapłacimy 15 złotych plus VAT. Najdroższy możliwy SMS może kosztować 35 złotych netto, dla numerów w formacie 935, czyli ponad 42 złote brutto.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t34312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/jak;zmienic;operatora;i;zachowac;numer;krok;po;kroku,40,0,694568.html) Jak zmienić operatora i zachować numer. Krok po kroku Od zeszłego roku usługa jest bezpłatna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t89267.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/ministerstwo;ostrzega;przed;sms-owymi;oszustami,171,0,637099.html) Ministerstwo ostrzega przed SMS-owymi oszustami Minuta połączenia może kosztować nawet 30 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/komorkowi;naciagacze;sms-owe;konkursy;pod;lupa,202,0,703946.html) Komórkowi naciągacze? SMS-owe konkursy pod lupą UOKiK prowadzi dziewięć postępowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t47427.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/tansze;sms-y;uderza;w;inwestycje;operatorow,45,0,665645.html) Tańsze SMS-y uderzą w inwestycje operatorów UKE chce obniżyć stawki hurtowych SMS-ów. PKPP Lewiatan przed tym przestrzega.
Tagi: spam, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, telekomunikacja, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz