Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec sporu o Erę - jest porozumienie

0
Podziel się:

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę.

Koniec sporu o Erę - jest porozumienie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w PTC. Vivendi dostanie 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a DT będzie uznany za jedynego właściciela PTC - podał Vivendi.

**_ Vivendi podpisał dziś umowę z Deutsche Telekom, Zygmuntem Solorzem-Żak (głównym akcjonariuszem Elektrimu) oraz wierzycielami Elektrimu, w tym polskim Skarbem Państwa oraz obligatariuszami Elektrimu. Celem tej umowy jest zakończenie sporów dotyczących praw udziałowych PTC _ - podał Vivendi.

_ W wyniku tego Vivendi otrzyma ok. 1,25 mld euro oraz zrzeknie się praw do akcji PTC. Deutsche Telekom zostanie uznany za jedynego właściciela PTC, a Elektrim powinien wyjść z upadłości dzięki spłacie wszystkich swoich wierzycieli. Umowa ta jest podstawą do zakończenia wielu postępowań prawnych w Polsce i powinna zostać sfinalizowana w I kw. 2011 roku _ - poinformowano.

Deutsche Telekom podał w komunikacie prasowym, że w ramach ugody zapłaci dodatkowe 1,4 mld euro na rzecz Elektrim i Vivendi, a łącznie z pierwszą kwotą w wysokości 0,7 mld euro, którą zapłacono już w roku 2006, DT płaci w sumie 2,1 mld euro za 51-proc. udział w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) oraz ostateczne zakończenie sporów prawnych.

_ Pierwotnie spółka Deutsche Telekom posiadała 49 proc. udziałów w PTC. W 2005 roku Deutsche Telekom wykonała opcję kupna na kolejne 48 proc. udziałów w PTC (zwiększając swój udział do 97 proc.), a następnie w 2006 roku dokonała pierwszej płatności w wysokości 0,7 mld euro na rzecz Elektrim. Deutsche Telekom dokona teraz drugiej płatności ceny zakupu 48 proc. udziałów PTC na rzecz Elektrim _ - podał Deutsche Telekom.

W oddzielnym komunikacie MSP podało, że Skarb Państwa jest bliski ugodowego rozwiązania kolejnych sporów z inwestorami zagranicznymi - po ponad 10 latach bliski zakończenia jest bowiem spór dotyczący praw udziałowych w PTC w wyniku zawarcia ugody pomiędzy skonfliktowanymi stronami, m.in. Vivendi, Deutsche Telekom i Elektrim._ - Jest to kolejny krok w uporządkowaniu historycznych spraw Skarbu Państwa. Jestem przekonany, że przełoży się to pozytywnie na postrzeganie Polski, a tym samym na relacje z inwestorami _ - powiedział cytowany w komunikacie resortu minister skarbu Aleksander Grad.

W marcu 2008 roku francuski koncern Vivendi informował, że domaga się od Polski 1,9 mld euro odszkodowania. Koncern zarzucał Polsce, że nie dotrzymała zobowiązań traktatowych dotyczących ochrony i równego traktowania inwestorów zagranicznych.

W sierpniu 2006 roku Vivendi i Vivendi Telecom International (VTI) zgłosiły się do polskiego rządu z prośbą o arbitraż, na podstawie traktatu z lutego 1989 roku pomiędzy Francją i Polską, odnoszącego się do wzajemnej ochrony inwestycji.

Vivendi kwestionowało bowiem przejęcie pakietu 48 proc. PTC najpierw przez Elektrim, a potem przez Deutsche Telekom od Elektrimu. W wyniku tego przejęcia udział Deutsche Telekom w PTC zwiększył się do 97 proc.

Vivendi domagał się wcześniej od Elektrimu spłaty roszczeń w wysokości 2 mld euro, tytułem bezprawnej - zdaniem Vivendi - utraty tych 48 proc. udziałów w PTC na rzecz Elektrimu.

Vivendi podał w 2006 roku do sądu Deutsche Telekom w związku z przejęciem większości udziałów w PTC. Pozwany był także Elektrim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t31029.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/siec;telefonii;era;zmieni;nazwe;-;telekom;przejmuje;ptc,135,0,724103.html) Sieć telefonii Era zmieni nazwę - Telekom przejmuje PTC _ Der Spiegel _: Kończy się 10-letnia odyseja prawnicza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85464.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/spor;o;oplaty;za;przenoszenie;numeru;rozstrzygniety,252,0,638972.html) Spór o opłaty za przenoszenie numeru rozstrzygnięty Jest wyrok w sprawie stawek narzucanych przez Plus.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)