Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koncesje
20.07.2011 15:26

KRRiT obdzieli koncesjami nadawców telewizji cyfrowej

Obok TVP dostaną je nadawcy, którzy będą emitowali programy na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ronen/iStockphoto)

W najbliższych dniach KRRiT wyda koncesje dla nadawców, którzy obok TVP będą emitowali programy telewizyjne na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV - poinformowała dyrektor w KRRiT Agnieszka Ogrodowczyk.

Ogrodowczyk, która w KRRiT jest dyrektorem departamentu koncesyjnego, przypomniała, że 6 lipca Rada zdecydowała o wyborze nowego nadawcy, którego program znajdzie się na pierwszym multipleksie - Polo TV - po tym, jak z obecności na nim zrezygnowało Kino Polska.

_ - Niestety, rezygnacja jednego z nadawców i wybór nowego wymagały ponownych uzgodnień w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej warunków technicznych dla pierwszego multipleksu. Te uzgodnienia już się zakończyły, 13 lipca wydane zostało nowe postanowienie Prezesa UKE, którego treść została wysłana do nadawców. Od tego postanowienia nadawcom przysługuje odwołanie, które można zgłosić w ciągu 7 dni. Po upływie tego terminu postanowienie Prezesa UKE stanie się prawomocne i Przewodniczący KRRiT będzie mógł wydać decyzję koncesyjną. Decyzja o umieszczeniu nowych programów w MUX - 1 jest przygotowana do wydania. Nastąpi to więc w ciągu najbliższych dni _ - powiedziała.

Dodała, że następnie nadawcy zwrócą się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwację częstotliwości. _ Mając koncesje i rezerwacje częstotliwości oraz po ustaleniu z Urzędem harmonogramu uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej, pierwszy multipleks będzie mógł ruszyć. Oczywiście to, kiedy to się stanie, będzie zależało od nadawców i operatora technicznego tego multipleksu. Spodziewamy się jednak, że w niektórych regionach Polski ruszy on już w trzecim kwartale tego roku _ - zaznaczyła.

Jak wyjaśniła, multipleks pierwszy, podobnie jak już działający multipleks drugi, będzie uruchamiany _ wyspowo _ - stopniowo w różnych regionach Polski. Dodała, że ma nadzieję, iż jego programy będą dostępne dla wszystkich Polaków na Euro 2012.

W kwietniu KRRiT poinformowała, że Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka to nadawcy, którzy wygrali konkurs na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Rada podała też wtedy, że wybierając nadawców chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok obecnych już programów TVP1, TVP2 i TVP Info, miały znaleźć się: kanał filmowy (Kino Polska Nostalgia), muzyczny (Eska TV), rozrywkowy (ATM Rozrywka TV) oraz informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (program U-TV spółki Stavka). W lipcu KRRiT poinformowała, że Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na pierwszym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/cyfryzacja;telewizji;ruszyla;rzadowa;kampania,46,0,872750.html) Słodowy i Telesfor twarzami kampanii MI Spoty za 492 tys. zł promują przejście na naziemną telewizję cyfrową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t78565.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/obligacje;cyfrowego;polsatu;zadebiutowaly;w;luksemburgu,79,0,863567.html) Obligacje Cyfrowego Polsatu zadebiutowały w Luksemburgu Do obrotu zostały dopuszczone obligacje 7,125% Senior Secured Notes zapadalne 20 maja 2018 r. o łącznej wartości nominalnej 350 mln euro – 340 mln euro oznaczonych numerem ISIN XS0626064363 oraz 10 mln euro oznaczonych numerem ISIN XS0626064017.
Tagi: koncesje, wiadomości, wiadmomości, kraj, telekomunikacja, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz