Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy operator telefonii mobilnej do końca roku

0
Podziel się:

Do końca 2004 roku Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosi przetarg na wybór nowego operatora telefonii mobilnej - poinformował prezes URTiP Witold Graboś.

Do końca 2004 roku Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosi przetarg na wybór nowego operatora telefonii mobilnej - poinformował w piątek prezes URTiP Witold Graboś.

Graboś poinformował, że URTiP rozpoczął właśnie trzymiesięczną dyskusję, która ma doprowadzić do ustalenia liczby nowych operatorów i tego, w jakich pasmach częstotliwości będą oni działali.

"Nie wiem, czy uda się przydzielić częstotliwości w tym roku, ale nie wyobrażam sobie, żeby w tym roku nie udało się ogłosić przetargu" - powiedział PAP Graboś.

Dodał, że URTiP postanowił, że dyskusja ma dotyczyć wykorzystania częstotliwości GSM 1800 i przewidzianej dla technologii UMTS, które na początku 2004 roku zostały zwolnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Graboś poinformował, że do przydzielenia jest 100 kanałów w częstotliwości 1800 MHz. Obecni operatorzy GSM wykorzystują po 50 kanałów.

"Problem w tym, że częstotliwość 1800 MHz z powodów technologicznych bardziej nadaje się na tereny zurbanizowane" - powiedział Graboś.

Oznaczałoby to, że nowy operator miałby trudności z dotarciem ze swoją usługą na tereny mało zamieszkane.

Obecni operatorzy GSM oprócz częstotliwości 1800 MHz korzystają z częstotliwości 900, która umożliwia pokrycie zasięgiem większych obszarów, nie wymaga jednocześnie budowy takiej ilości stacji nadawczych jak technologia 1800 MHz.

"Dyskusja ma rozstrzygnąć czy wybrać, jednego czy też dwóch operatorów. Można też rozważyć czy nie przedzielić części kanałów dotychczasowym operatorom GSM" - powiedział Graboś.

Dodał, że kolejny problem to wysokość opłaty za przyznane częstotliwości, gdyż rynek telefonii mobilnej jest już podzielony między operatorów i wejście nowego będzie trudniejsze" - powiedział Graboś.

Na początku marca, Wojciech Hałka wiceminister w Ministerstwie Infrasturktury odpowiedzialny za rynek telekomunikacyjny poinformował w wywiadzie dla PAP, że w Polsce jest miejsce na jednego, maksimum dwóch nowych operatorów telefonii przenośnej.

Jego zdaniem wejście nowych operatorów zwiększyłoby konkurencyjność rynku i byłoby korzystne dla konsumentów.

Hałka jest zdanie, że nie ma żadnej wyłączności gwarantującej niezmienioną liczbę operatorów w wydanych dotychczas koncesjach dla operatorów GSM.

Obecnie w Polsce działają trzej operatorzy telefonii przenośnej: Polska Telefonia Cyfrowa - działająca pod marką Era, Centertel - Idea oraz Polkomtel - Plus. Operatorzy ci oferują usługi w standardzie GSM.

O pojawieniu się nowego operatora na rynku telefonii mobilnej w Polsce mówiło się po fiasku przetargu na sieć UMTS (telefonia trzeciej generacji). Wtedy to regulator zrezygnował z przetargu i rozszerzył dotychczasowe koncesje GSM. Operatorzy płacili za rozszerzenie po 650 mln euro.

Jedną z firm która wtedy zrezygnowała z udziału w przetargu na UMTS była Netia.

"Decyzja jest nowa i z pewnością weźmiemy udział w dyskusji" - powiedziała PAP Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Nie powiedziała jednak, czy Netia byłaby zainteresowana udziałem w przetargu na częstotliwości.

Jacek Kalinowski, rzecznik Centertela uważa, że wiele będzie zależeć od zasad przetargu tj. np. wielkości opłat koncesyjnych.

"Będziemy analizować rozwój wydarzeń w opcjach: nowy operator GSM 1800, nowy operator UMTS, nowy operator GSM1800 + UMTS" - powiedział Kalinowski.

Dodał, że istnieje możliwość, że czwarty operator może się znaleźć wśród firm krajowych np. będzie to Netia lub Sferia, która może być czarnym koniem przetargu. Jego zdaniem z zagranicznych firm może to być Telefonika lub Hutchinson.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)