Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio gotowe na uruchomienie nadawania cyfrowego

0
Podziel się:

Polskie Radio będzie merytorycznym operatorem pierwszego pakietu cyfrowego radia w Polsce i jego pierwszym nadawcą. Przygotowuje się do nadawania w ramach multipleksu 12 programów.

Polskie Radio gotowe na uruchomienie nadawania cyfrowego
(Tsian/Dreamstime.com)

Polskie Radio jest przygotowane do uruchomienia cyfrowej emisji jeszcze w tym roku - powiedział wczoraj Krzysztof Łuszczewski, pełnomocnik Polskiego Radia ds. cyfryzacji. Nadawca prezentuje się na rozpoczętych w piątek targach Poznań Media Expo.

Jak zastrzegł Łuszczewski, nie wiadomo na razie, kiedy emisja cyfrowa się rozpocznie. Polskie Radio będzie merytorycznym operatorem pierwszego pakietu cyfrowego radia w Polsce i jego pierwszym nadawcą. Przygotowuje się do nadawania w ramach multipleksu 12 programów.

_ - Ciągle trwają rozmowy przede wszystkim na temat finansowania cyfryzacji, w tej chwili nie ma jeszcze wiążących decyzji, w jaki sposób, kiedy i przez kogo ten program będzie wdrożony. Polskie Radio jest technologicznie i programowo przygotowane, by uruchomić emisję cyfrową jeszcze w tym roku w pięciu największych aglomeracjach w kraju _ - powiedział Łuszczewski.

Jak wyjaśnił, cyfrowe radio umożliwia nie tylko uzyskanie lepszego dźwięku, ale także pozwala na dotarcie z sygnałem do wszystkich miejsc w kraju.

_ - Możliwości radiofonii analogowej wyczerpały się, nie ma wolnych częstotliwości, więc jedyną metodą dotarcia z Dwójką czy Czwórką do wszystkich jest cyfryzacja. W jednym multipleksie istnieje możliwość umieszczenia 15 programów. My, chcąc zagwarantować dobrą jakość przekazu, szczególnie dla Dwójki, proponujemy, aby w multipleksie Polskiego Radia znalazło się 12 kanałów _ - powiedział.

Łuszczewski wyjaśnił, że poza 10 kanałami nadawanymi z Warszawy w multipleksie będzie miejsce na dwa programy emitowane przez rozgłośnie lokalne.

_ - W multipleksie, poza pięcioma już istniejącymi stacjami Polskiego Radia, zamierzamy umieścić także pięć nowych programów: funkcjonujący już w internecie, informacyjny kanał PR24, stację utworzoną z myślą o dzieciach i rodzicach, program dla starszych odbiorców, kanał historyczny z archiwalnymi nagraniami radiowymi, a także stację poświęconą nauce i technice _ - powiedział.

Nadawanie odbywać się będzie w nowoczesnej technologii DAB+, która - jak zapewnił Łuszczewski - oferuje nie tylko lepszą jakość nadawanego dźwięku, ale pozwala też nadawać np. zdjęcia.

_ - Można emitować serwis pogodowy czy komunikacyjny w wersji tekstowej, lub obrazkowej. Technologia ta pozwala na podawanie słuchaczowi informacji dotyczących miejsca, w którym się znajduje. W przypadku nadawanej muzyki odbiorca będzie widział np. okładki płyt _ - tłumaczył Łuszczewski.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak powiedział w piątek w Poznaniu, że cyfryzacja radiofonii jest w całej Europie poddana innym rygorom niż cyfryzacja telewizji. W przypadku radia, inaczej niż przy telewizji, nie wyznaczono terminu wyłączenia sygnału analogowego.

Jak zauważył, powoduje to, że nadawcy nie spieszą się z rozpoczęciem nadawania cyfrowego, nie chcąc ponosić kosztów emisji analogowej i cyfrowej jednocześnie.

_ - Nie ma ustawy cyfryzacyjnej, która tworzyłaby parametry dla tego procesu. Nadawanie cyfrowe można jednak rozpoczynać w ramach obecnego stanu prawnego, Polskie Radio ma swój plan wchodzenia w cyfryzację, to jest dobry plan, by było ono liderem cyfryzacji. Jesteśmy na etapie bardzo konkretnych dyskusji z Polskim Radiem, na pewno je zamkniemy w ciągu najbliższych miesięcy _ - powiedział Dworak.

_ - Z cyfryzacją radia wiążą się dwie dostrzegalne i ważne ekonomicznie korzyści, ale niekoniecznie istotne dla słuchacza. To większa liczba programów, choć nie oszukujmy się, w tej chwili słuchacze w Polsce mają bardzo szeroką ofertę radiową, słuchalność klasycznego radia maleje, konsumpcja muzyki przenosi się do internetu. Inną istotną korzyścią jest fakt, że to nadawanie jest tańsze _ - zaznaczył Dworak.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach piątej edycji targów Poznań Media Expo 2013 od piątku prezentowany jest nowoczesny sprzęt do przekazu i odbioru mediów cyfrowych. Pokazom towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące cyfryzacji radia i telewizji w Polsce. Impreza, która potrwa do niedzieli, kierowana jest do nadawców, operatorów, instalatorów, producentów i dystrybutorów sprzętu, a także do użytkowników. Realizowana jest przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, pod patronatem technologicznym Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przegrała przed sądem UE Tym razem chodzi o przydział darmowych praw do emisji dwutlenku węgla. Rząd zaskarżył decyzję w Brukseli w tej sprawie, a stawką była przyszłość przemysłu energochłonnego w Polsce.
Jedyna rozgłośnia opozycji jednak zagra Węgierska ustawa medialna była ostro krytykowana przez Komisję Europejską, OBWE i ONZ, a także przez krytycznych wobec władz węgierskich dziennikarzy i wydawców.
Legenda radia i mistrz humoru. Kończy 65 lat Z "Trójką" związany jest już od ponad 45 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)