Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd forsuje nowe Prawo Telekomunikacyjne. Zobacz co się zmieni

0
Podziel się:

Zgodnie z projektem Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł kontrolować m.in. prędkość dostępu do internetu.

Rząd forsuje nowe Prawo Telekomunikacyjne. Zobacz co się zmieni
(kprm.gov.pl)

Koniec z _ drobnym druczkiem _ i czteroletnimi umowami na internet czy telefon. Rząd zakończył pracę nad nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego. Projekt przygotowano w resorcie Michała Boniego.

Zgodnie z projektem Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mógł kontrolować m.in. prędkość oferowanego przez dostawców dostępu do internetu. _ Zawarte w nim przepisy chronią abonentów przed obniżaniem poziomu usług świadczonych przez dostawców Internetu, tj. zaniżaniem rzeczywistej prędkości transmisji danych w stosunku do określonej w umowie lub regulaminie. Prezes UKE będzie miał prawo skontrolować stosowaną przez przedsiębiorcę metodę pomiaru tej prędkości lub zbadać rzeczywistą prędkość transmisji danych _ - czytamy w komunikacie.

Nowe prawo określa, że umowy, regulaminy oraz cenniki świadczenia usług telekomunikacyjnych muszą mieć jasną, zrozumiałą i dostępną formę. Klient powinien mieć pełne rozeznanie w zakresie usług oferowanych przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

_ Wszyscy dostawcy publicznie dostępnych usług telefonicznych będą zobowiązani do świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, by osoby te miały zapewniony dostęp do usług telefonicznych równoważny z tym, z którego korzysta większość użytkowników końcowych, w tym m.in. dostęp do numerów służb ratunkowych. Dodatkowo wprowadzona zostanie możliwość kontaktowania się z numerami służb ratunkowych za pomocą bezpłatnych sms-ów _ - czytamy dalej.

Kancelaria Premiera podała również, że przyjęto także regulacje dotyczące działań przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa sieci i usług telekomunikacyjnych oraz walki ze zjawiskiem spamu. Prezes UKE będzie miał możliwość zakazania takich praktyk.

Szybkie wdrożenie nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego pozwoli Polsce uniknąć procesu w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skierowaniem sprawy do Luksemburga groziła nie tylko Polsce - ale i innym spóźniającym się krajom: Belgii, Holandii, Portugalii oraz Słowenii - Komisja Europejska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)