Notowania

sms
27.01.2011 17:22

SMS-owi naciągacze. Urzędy ostrzegają

Koszt uczestnictwa w wielu konkursach może być bardzo wysoki.

Podziel się
Dodaj komentarz

KRRiT i UKE ostrzegają przed wysokopłatnymi sms-ami i połączeniami telefonicznymi, jakie wykorzystywane są w wielu konkursach, usługach randkowych czy np. telewizyjnych reality show. Na stronach UKE znaleźć można wykaz numerów, których wykręcenie może drogo kosztować.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzegają, że wysokopłatne połączenia telefoniczne i sms-y bywają wykorzystywane w grach, quizach, konkursach, usługach randkowych, czatach (w tym: takich jak porady wróżbiarskie, czaty dla dorosłych), audycjach w rodzaju _ Big Brother _ (reality show).

Do UKE napływają też skargi użytkowników telefonów komórkowych, którzy padają ofiarą firm proponujących skorzystanie z usług w zamian za wysłanie wiadomości na tzw. numery SMS Premium. _ Może to Cię kosztować nawet ponad 40 zł _ - ostrzegają urzędy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t89267.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;pozbyc;sie;sms-owego;spamu,121,0,734073.html) Jak pozbyć się SMS-owego spamu

Zwracają też uwagę, że internetowi i telefoniczni oszuści znajdują coraz to nowe sposoby, aby namówić użytkowników na wysłanie drogiej wiadomości tekstowej.

_ W sieci jest coraz więcej stron, dzięki którym można poznać horoskop, datę śmierci, spotkać ciekawych ludzi czy śledzić swojego partnera, lokalizując położenie jego telefonu komórkowego - _wyliczają urzędy.

_ Najnowsze oferty kuszą też tanim zakupem programów komputerowych czy informacją o wartościowych wygranych - wystarczy tylko wysłać wiadomość. Niestety, często podana informacja o koszcie sms-a jest nieprawdziwa _ - przestrzegają UKE i KRRiT.

Na stronie internetowej UKE zamieszczono rejestr numerów wykorzystywanych przez dostawców usług o podwyższonej opłacie. Można go znaleźć pod adresem: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=277&news_id=3794&layout=9&p

Dlatego urzędy przypominają: wiadomości SMS wysłane na numery rozpoczynające się od cyfr 70 (np. 70325) kosztują mniej niż 1 zł.; numery rozpoczynające się od cyfr 71 będą kosztować ponad 1 zł netto - cyfra po siódemce oznacza koszt SMS-a netto, więc jeśli wyślemy wiadomość pod numer 75** - zapłacimy 5 zł plus VAT; możemy się także spotkać z numerami rozpoczynającymi się od cyfry 9 - w tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł.

Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS-a netto, czyli np. za wiadomość wysłaną na numer 920** zapłacimy 20 zł plus VAT.Z kolei konsumenci, którzy już padli ofiarą nieuczciwych praktyk dostawców usług o podwyższonej opłacie, mogą nadsyłać skargi do: Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Federacji Konsumentów oraz Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Urzędy przypominają przy tym, że prezes UOKiK zabierał już głos w podobnych sprawach, orzekając np., że konkurs Pusty sms oraz strona internetowa data-smierci.pl wprowadzały w błąd.

Tagi: sms, wiadomości, wiadmomości, kraj, telekomunikacja, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz