Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Start telefonii UMTS w Polsce

0
Podziel się:

Polkomtel rozpoczął komercyjne świadczenie usług w technologii UMTS, tzw. trzeciej generacji telefonii komórkowej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Jarosław Pachowski, prezes spółki.

Start telefonii UMTS w Polsce

Początkowo spółka oferuje usługi w oparciu o technologię UMTS w Warszawie, natomiast w pozostałej części kraju transmisja danych będzie się dokonywała za pomocą technologii EDGE, wolniejszej niż UMTS, lecz znacznie szybszej niż tradycyjny GPRS.

W innych większych miastach Polski Polkomtel zacznie budować sieć UMTS po wyłonieniu dostawcy infrastruktury UMTS. Przetarg na dostawcę powinien zostać rozstrzygnięty do końca 2004 roku.

UMTS docelowo będzie pozwalał na transmisję danych z szybkości 2 Mbps, jednak obecne zaawansowanie tej technologii pozwala na transmisję danych z prędkością 384 kbps. Dla porównania technologia EDGE pozwala na prędkość 236 kbps, a GPRS - 56 kbps.

Technologia telefonii trzeciej generacji pozwala m.in. na videorozmowy, umożliwia odtwarzanie plików video na telefonie komórkowym oraz pozwala na oferowanie szerokiego zakresu usług multimedialnych.

Pachowski nie odpowiedział na pytanie ile Polkomtel zamierza wydać na budowę sieci UMTS.

"Co roku Polkomtel inwestuje 1 mld zł, z czego 80 proc. jest przeznaczane na inwestycje w technikę" - powiedział.

Trzej polscy operatorzy GSM zobowiązali się zapłacić po 650 mln euro za rozszerzenie licencji GSM o UMTS, z czego od razu zostało przekazane do budżetu po 260 mln euro, natomiast pozostała kwota ma zostać przekazana w ratach do 2022 roku.

Polscy operatorzy GSM nie spieszyli się jednak z wprowadzeniem UMTS ze względu na wysokie koszty budowy infrastruktury oraz niedoskonałość technologii.

We wrześniu 2003 roku Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty na ich wniosek, po raz kolejny przesunął termin obligatoryjnego uruchomienia UMTS w Polsce na 1 stycznia 2006 roku z 1 stycznia 2005 roku.

Według pierwotnych założeń UMTS miał wystartować w kraju 1 stycznia 2004 roku.

Zgodnie z wymaganiami koncesji operatorzy muszą objąć 20 proc. populacji Polski telefonią trzeciej generacji na koniec 2007 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)