Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE: Będzie trzeci multipleks telewizji cyfrowej

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą uruchomienia trzeciego multipleksu telewizji cyfrowej.

UKE: Będzie trzeci multipleks telewizji cyfrowej
(PAP/Bartlomiej Zborowski)

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) chcą uruchomienia trzeciego multipleksu telewizji cyfrowej (DVB-T).

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu, posiadający koncesję, odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Dotychczas UKE i KRRiT w okresie przejściowym (do wyłączenia sygnału analogowego telewizji) zamierzały uruchomić tylko dwa multipleksy telewizji cyfrowej. Koncesja nadawców analogowych wygasa w 2014 r.

ZOBACZ TAKŻE:

W czerwcu br. na spotkaniu dotyczącym formy cyfryzacji telewizji, w którym wzięli udział prezes UKE Anna Streżyńska, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i nadawców telewizyjnych, UKE i KRRiT poinformowały, że w okresie przejściowym może powstać jeszcze trzeci multipleks.

_ -Wiemy, że są pewne częstotliwości, które do tej pory nie były używane. Są wolne i moglibyśmy je wykorzystać _ - mówił w czerwcu PAP rzecznik UKE Jacek Strzałkowski.

UKE przeprowadził badania, w efekcie których stwierdzono, że możliwe jest uruchomienie trzeciego multipleksu. Jak poinformował Urząd, można to zrobić w oparciu o kanały TV z tzw. Planu GE06.

Podczas Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Genewie w 2006 r. zatwierdzono plan rozdziału częstotliwości (Plan GE06) w zakresie 174-230 MHz i 470-862 MHz na potrzeby m.in. telewizji cyfrowej w krajach Europy, Afryki i Azji. W planie GE06 Polska otrzymała częstotliwości, które w chwili obecnej częściowo wykorzystują w Polsce nadawcy analogowi - TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i inne. Pozostałe wolne częstotliwości, uzupełnione częstotliwościami spoza planu GE06 (ok. 20 proc.), UKE ma zamiar wykorzystać na uruchomienie trzeciego multipleksu.

Multipleks przejściowy

Będzie to początkowo niepełny multipleks - UKE szacuje, że kanały znajdujące się na nim będą dostępne dla 25-50 proc. Polaków.

Po planowanym wyłączeniu w Polsce nadawania analogowego (koncesja nadawców analogowych wygasa w 2014 roku), kanały na trzecim multipleksie będą mogli odbierać wszyscy Polacy.

Jak poinformował we wtorek PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, powstanie trzeciego multipleksu jest dobrym rozwiązaniem. Dodał, że jego operator powinien być wyłoniony w konkursie.- _ Będę się spotykał z panią prezes (UKE - PAP) i będziemy rozmawiać o tym, jakie są perspektywy uruchomienia tego multipleksu _. _ Teraz trzeba się zastanowić, jak rozdysponować ten trzeci multipleks. Musimy między innymi podjąć decyzję o tym, czy mają znaleźć się na nim kanały w standardowej jakości, czy w wysokiej rozdzielczości _ - powiedział we wtorek PAP wiceprezes UKE Krzysztof Dyl.

Regulatorzy rynku (UKE oraz KRRiT) przeznaczyli pierwszy multipleks dla kanałów telewizji analogowej: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. O wykorzystaniu drugiego multipleksu zadecyduje operator wybrany w konkursie, który zostanie przeprowadzony w tym roku.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawanie analogowe do 2012 roku. Polska wynegocjowała jednak przesunięcie tego terminu do 2015 roku.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)