Notowania

NIK: korki na autostradach i ekspresówkach częściowo z winy GDDKiA

Niewłaściwe planowanie i nadzór nad pracami utrzymaniowymi czy niewykorzystywanie tablic do kierowania ruchem. Przez takie zaniechanie GDDKiA według kontrolerów NIK często tworzyły się korki na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Dostało się także rządowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

"Gazeta Wyborcza" opisała główne wnioski raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat działalności centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz regionalnych oddziałów GDDKiA.

NIK przez 2,5 roku sprawdzał, jak radzono sobie z zapobieganiem i rozładowywaniem korków na najważniejszych drogach. Wyniki nie są ani dla GDDKiA, ani dla rządu pochlebne.

Według NIK niewłaściwie planowano prace przy utrzymaniu dróg. Zdarzało się, że firmy koszące trawę przy drodze na zlecenie GDDKiA robiły to w porze największego ruchu, przez co tworzyły się korki.

Obejrzyj: 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat

Okazało się, że zalecenie centrali GDDKiA, by takie prace prowadzić z jak najmniejszą szkodą dla płynności ruchu było w regionalnych oddziałach ignorowane. Przewidziane kary dla wykonawców w ogóle nie były stosowane.

Kolejne zaniechane GDDKiA dotyczy systemu tablic świetlnych do kierowania ruchem. Wiele z nich w ogóle nie było używanych, a te które były, wyświetlały bardzo ograniczoną liczbę komunikatów.

Najgorzej było w łódzkim oddziale GDDKiA. Na 55 tablic zamontowanych kosztem 63 mln zł przy drodze ekspresowej S8 od 2012 r. do czasu zakończenia kontroli w 2018 roku nie uruchomiono żadnej.

W tym czasie ponad połowa uległa uszkodzeniu, a także skończyła się gwarancja producenta. Z kolei na autostradzie A2 tablice miały wyświetlać do 500 komunikatów a pokazywały najwyżej kilka.

Dostało się także rządowi, który decyzję o likwidacji nieczynnego punktu poboru opłat w Pruszkowie podjął dopiero po kontroli NIK. Od 2012 r. tworzyły się tam korki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi w polsce, gddkia, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

jaKorki to tworzą bramki na autostradach. Czy jest ktoś w rządzie po podstawówce, by mógł wprowadzić winiety jak w cywilizowanych krajach? Głąbów po … Czytaj całość

15-04-2019

kierowcaPisowscy fachowcy,pociotki,kuzyni itp.

15-04-2019

Nikos....hmm....Ktoś podpisywał się pod pracami na drogach...a nie że GDDKiA....pociągnąć do odpowiedzialności i nałożyć kare na kierowników...

Rozwiń komentarze (18)