Daniel Dmitriew / Forum

WZI, 1 lutego 2021 10:59

Norki zakażone koronawirusem. "Nie będzie rekompensat"

Tweetnij Komentuj

W woj. pomorskim wykryto koronawirusa na fermie norek. Zwierzęta będzie trzeba zabić. Przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego wydali w tej sprawie oświadczenie.

Wirus SARS-CoV-2 pojawił się na fermie w powiecie kartuskim. Zapadła decyzja o likwidacji zarażonych zwierząt.

"Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez przedstawicieli Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Jak mówią hodowcy, w całej Europie po wykryciu podobnych przypadków właścicielom ferm wypłacano odszkodowania.

Czy hodowla norek na futra powinna być zakazana? Debata

Pokaż...

"Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa" - zapowiadają rolnicy.

W niedzielę resort rolnictwa poinformował, że w związku z wykryciem koronawirusa u norek, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania COVID 19.

- Trzeba będzie, niestety, te zwierzęta zabić, żeby to się nie rozprzestrzeniało. Mam nadzieję, że to jest pojedynczy przypadek, aczkolwiek musimy podjąć wszystkie działania, aby ograniczyć ewentualne przenoszenie wirusa. Jaki to jest wirus, czy on jest zakaźny dla człowieka, to będzie wiadome po badaniach - powiedział w "Radiu Gdańsk" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Tagi: norki rolnictwo rekompensaty

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .