Notowania

pkp
06.04.2019 09:58

Nowa perła Dolnego Śląska. Dworzec w Chojnowie jak nowy

Dworzec z początku XX wieku znów jest wizytówką Chojnowa na Dolnym Śląsku. Budynek zmodernizowano w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp)
Dworzec PKP w Chojnowie po modernizacji

– Otwarcie kolejnego zmodernizowanego dworca to element szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego prowadzonego przez kolejarzy w całej Polsce. Naszym celem jest poprawa warunków podróżowania nie tylko w dużych miastach. Naszym celem jest bezpieczna, komfortowa i punktualna kolej łącząca całą Polskę. Swoje działania skupiamy więc także poprawie dostępności komunikacyjnej mniejszych ośrodków – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

(pkp)
Wnętrze dworca w Chojnowie

We współpracy z konserwatorem

Pierwszy dworzec w Chojnowie na Dolnym Śląsku wybudowano w 1845 roku. W 1910 roku zastąpił go istniejący do dziś budynek z niewielką halą biletową i przejściem podziemnym na perony.

To ten obiekt, ze względu na swój zabytkowy charakter, został zmodernizowany w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Co objęły prace?

Odnowiono m.in. elewację, dach, zabytkowe klatki schodowe, czy detale architektoniczne na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Wymiany wymagała również instalacja sanitarna, elektryczna i teletechniczna.

– Otwarcie dworca kolejowego w Chojnowie to kolejny przykład, że obecny rząd pamięta o remontach ważnych dla lokalnych społeczności. Zmodernizowany obiekt poprawi jakość i komfort podróżujących, ale jest też niezwykle pięknym budynkiem pod względem architektonicznym – mówił Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski

(pkp)
Dworzec w Chojnowie po modernizacji

Najważniejsze zmiany dla podróżnych

W odnowionym dworcu znalazło się miejsce na :

  • Poczekalnie
  • Biuro Obsługi Klienta
  • Toalety
  • Kwiaciarnię
  • Osobne pomieszczenie z przewijakiem dla dzieci
  • Miejsca postojowe wraz z miejscem dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Część powierzchni została zagospodarowana przez miasto, które na dworcu otworzyło poczekalnię autobusową.
  • Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. W budynku poprowadzono ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.

17 dworców jak nowe

Modernizacja dworca w Chojnowie to część realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Wartość inwestycji to około 1,5 mld zł. Około 65 proc. kosztów zostanie sfinansowanych z funduszy unijnych. Jedną czwartą kwoty pokryje budżet państwa. A resztę środków zapewni sama spółka.

– Dworzec w Chojnowie to kolejny obiekt przebudowany w ramach realizowanego przez PKP S.A. największego w historii Programu Inwestycji Dworcowych. Przypomnijmy – do 2023 roku spółka zmodernizuje lub wybuduje od podstaw prawie 200 dworców kolejowych. Na Dolnym Śląsku tylko w 2018 roku zakończyliśmy sześć inwestycji. Z unowocześnionych dworców korzystają podróżni m.in. w Siechnicach, Świętej Katarzynie czy Jaworze – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

– Łącznie w województwie dolnośląskim Programem Inwestycji Dworcowych objęliśmy 17 obiektów – przypomina.

Publikacja powstała we współpracy z PKP S.A.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2019

Chojnów dziuraPięknie! Tyle że dworzec jest pustym budynkiem! Nic w nim nie ma, nikt nie pracuje, nawet kasa biletowa jest zamknięta a bilety kupuje się u … Czytaj całość

09-04-2019

jaWszystko fajnie tylko patusy mieszkające obok zapewne doprawią ten piękny obiekt za miliuny w ciągu roku. Szkoda kasy. Trzeba było dać na drogi … Czytaj całość

09-04-2019

LiliMilo ze zabytek zostal doprowadzony do porzadku. Brawo

Rozwiń komentarze (9)