Według danych ZUS na koniec czerwca 2021 roku, w Polsce zarejestrowanych było blisko 818,8 tys. obcokrajowców, aż o 35,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Obecnie obserwujemy znaczący napływ cudzoziemców i systematyczny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na pobyt i pracę. Powoli wracamy do tego, co było pod koniec 2019 r., kiedy ich liczba przekraczała dwa miliony (na początku 2020 r. z powodu pandemii z naszego kraju wyjechało wielu cudzoziemców).
Wśród obcokrajowców największą grupę stanowią Ukraińcy (73,7 proc.) Na koniec czerwca mieszkało ich w Polsce ponad 603 tys., a zatem o niemal 40 proc. więcej niż w 2020 r. Pozostałe grupy to Białorusini, Rosjanie oraz Niemcy.
Wśród 818 772 zarejestrowanych obcokrajowców blisko 60 proc. jest pracownikami, prawie 23 tys. prowadzi działalność gospodarczą, a pozostali objęci są innymi formami zatrudnienia.
Franczyza coraz bardziej popularna
Cudzoziemcy najczęściej zamieszkują duże polskie miasta. W Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu mogą liczyć na większą stabilizację zatrudnienia, rozwój zawodowy oraz satysfakcję z wykonywanego zajęcia i pensji.
Coraz więcej obcokrajowców, chcąc jeszcze mocniej związać się z Polską, otwiera w naszym kraju swoje biznesy. Zakładają restauracje z rodzimą kuchnią, piekarnie, warsztaty samochodowe, ale nie brakuje też osób, które wybierają sprawdzone sieci franczyzowe.
Przykładem biznesu, w którym rozwijają się obcokrajowcy mieszkający w Polsce, jest sieć Żabka. Wśród 6300 franczyzobiorców jest już kilkudziesięciu przedsiębiorców pochodzących m.in. z Włoch, Ukrainy, Francji czy Kazachstanu.
– Żabka to dobry pomysł na biznes. Wystarczy niski wkład własny, aby rozpocząć działalność – przyznaje Oleksandr Berladin, franczyzobiorca Żabki pochodzący z Odessy, prowadzący sklep w Warszawie.
Sprawdzony model i niewiele formalności
Przedsiębiorcy współpracujący z siecią mogą liczyć na sprawdzony model biznesowy, w pełni przygotowaną do prowadzenia placówkę handlową oraz atrakcyjny przychód podstawowy na początek działalności. Żabka gwarantuje też swoim franczyzobiorcom m.in. wsparcie marketingowe, serwisowe oraz logistyczne.
Obcokrajowcy muszą spełnić niewiele więcej formalności niż osoby z polskim obywatelstwem. Zgodnie z naszym prawem muszą mieć zdolność założenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz posługiwać się językiem polskim w stopniu komunikatywnym.
Sieć wymaga od nich – podobnie jak w przypadku Polaków – pozytywnego przejścia etapu rekrutacji i odbycia szkoleń. Osoby spoza Unii Europejskiej muszą dodatkowo posiadać zezwolenie na pobyt stały, pobyt rezydenta długoterminowego UE, pobyt czasowy lub ważną Kartę Polaka z wizą zawierającą wniosek o wydanie karty pobytu.
Warto pamiętać, że dołączając do sieci Żabka, nie potrzeba wcześniejszego doświadczenia w handlu ani specjalnego wykształcenia w tym kierunku.
Żabka każdego przygotowuje do prowadzenia sklepu. Wszyscy przedsiębiorcy objęci są także specjalnym ubezpieczeniem "Polisa na biznes", które chroni przed ewentualnym ryzykiem niepowodzenia.
Więcej szczegółów o franczyzie Żabki znajdziesz na www.zabka.pl/franczyza.
Materiał powstał przy współpracy z Żabką