Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Obywatelska burza mózgów. Cel? Podróż pociągiem ma być bardziej komfortowa!

48
Podziel się:

PKP szuka nowatorskich rozwiązań, które odpowiedzą na potrzeby pasażerów. O podpowiedź pyta samych zainteresowanych. Pierwsza burza mózgów, w której wzięło udział 45, osób ma wypracować pomysły, które zwiększą komfort podróżnych. A już 14 września cała Polska będzie szukała odpowiedzi na pytanie, jak zaopatrzyć nasz kraj w wodę.

PKP udało się zbudować platformę, która pozwoli wdrożyć w życie wartościowe pomysły obywateli – mówi premier Mateusz Morawiecki.
PKP udało się zbudować platformę, która pozwoli wdrożyć w życie wartościowe pomysły obywateli – mówi premier Mateusz Morawiecki. (PKP SA)

Fundacja Grupy PKP oraz działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Program GovTech Polska zainicjowały we wtorek w Warszawie pod hasłem "Smart PKP" pierwszą obywatelską burzę mózgów. Działanie jest częścią cyklu "GovTech – Aktywuj pomysły!”, który ma zaangażować wszystkich obywateli w kształtowanie polityki państwa.

– Wielka burza mózgów i wymiana pomysłów między obywatelami i administracją publiczną lepiej przekłada się na rzeczywistość, w której żyjemy, na legislację, nowatorskie rozwiązania – nie ma wątpliwości premier Mateusz Morawiecki, który sam w 2018r. powołał do życia Program GovTech Polska i jest jego patronem.

45 osób (wyłonionych spośród ponad 150) w kilku zespołach pracowało nad pomysłami, które mają doprowadzić do zwiększenia komfortu przejazdu pociągami. Nad merytoryką czuwali eksperci z branży kolejowej, zespołu GovTech Polska, a także firmy z sektora IT i nowych technologii. Dla autorów najbardziej innowacyjnego projektu nagrody ufundowało PKP Intercity.

– To pierwsza burza mózgów z udziałem innowatorów, most między sektorem publicznym, a ludźmi, którzy nie boją się trudnych wyzwań. Polska kolej zmienia się i nadal chce się zmieniać. Jesteśmy otwarci na innowacje, nie tylko jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę czy tabor, ale też nowinki z dziedziny nowych technologii – zapowiada Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, organizacji promującej wszelkie innowacyjne działania i projekty, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie kolei w Polsce.

Obywatelska Burza Mózgów to pierwsze wydarzenie z cyklu "GovTech – Aktywuj Pomysły!". Inicjatywa ma umożliwić obywatelom, niezależnie od ich wieku, doświadczenia czy poglądów, wywarcie realnego wpływu na decyzje państwa w sprawach, które dotyczą ich otoczenia.

– PKP udało się zbudować platformę, która pozwoli wdrożyć w życie wartościowe pomysły obywateli, start-upów, pasażerów. Dzisiaj chcemy korzystać ze wszystkich, nawet najbardziej śmiałych projektów, które umożliwią PKP wykorzystanie sztucznej inteligencji czy internetu rzeczy, a więc tych narzędzi, które mają służyć poprawie komfortu naszego życia – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Nowe, ekologiczne dworce

Obywatelska Burza Mózgów to niejedyne działanie PKP, jeśli chodzi o poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Grupa PKP wdraża obecnie szereg projektów, które pozwolą między innymi oszczędzić energię oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń czy poziom hałasu.

– Polska kolej staje się dobrym przykładem dla Europy, jak wykorzystać innowacyjność, by stworzyć zupełnie nową jakość. Do 2023 roku zamierzamy zainwestować ponad 100 mld zł, dzięki którym uda się stworzyć nowoczesne i bezpieczne szlaki kolejowe, obsługiwane przez najbardziej zaawansowane systemy komputerowe – zapowiada Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Wśród projektów, które są obecnie wdrażane, jest m.in. budowa Innowacyjnych Dworców Systemowych. W ciągu najbliższych czterech lat w całym kraju powstanie około 40 parterowych budynków wyposażonych w proekologiczne rozwiązania: panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Nowe dworce mają zastąpić niefunkcjonalne gmachy, które nie odpowiadają wymogom dzisiejszych podróżnych.

PKP montuje także stacje ecoMOTO – w tej chwili jest ich już osiem. W ten sposób kolejarze chcą zwiększyć dostępność miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych, a także poszerzyć wachlarz oferowanych na dworcach usług.

– Chcemy odpowiadać na potrzeby naszych pasażerów. I to oni najlepiej wiedzą, jakiej kolei oczekują. Dziś możemy pochwalić się zmodernizowanym taborem i wspólnym biletem. Mamy nowe, innowacyjne dworce systemowe wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki. Uruchamiamy stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Dzięki burzy mózgów możemy usłyszeć coś, co inaczej nie wpadłoby nam do głowy. Pomysły młodych ludzi to najlepsze rozwiązanie – nie ma wątpliwości Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Publiczne zamówienia dla małych

Międzyresortowy Zespół ds. Programu GovTech Polska zaczął działać w ubiegłym roku. Jego zadaniem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami.

Pierwszą inicjatywą zespołu były konkursy GovTech Polska. To szansa na wdrożenie najlepszych praktyk w polskim sektorze publicznym, a dla start-upów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na dostęp do wartego w Polsce ponad 200 miliardów złotych rocznie rynku zamówień publicznych. W odróżnieniu od tradycyjnych konkursów (na przykład hackathonów), zwycięzcy otrzymują od razu kontrakt wdrożeniowy, bez konieczności organizowania kolejnego przetargu.

W pierwszych konkursach wzięło udział średnio ponad 55 firm, osób fizycznych i zespołów (o 1600 proc. więcej niż w przeciętnym postępowaniu). Laureaci to m.in. firmy TensorFlight oraz LogicAI. Pierwszy start-up opracował aplikację, która analizowała setki milionów zdjęć z urządzeń rentgenowskich rozmieszczonych na polskich granicach i wykrywała kontrabandę na zlecenie Ministerstwa Finansów. Drugi sprawdzał dla Ministerstwa Zdrowia, czy zabiegi medyczne są właściwie klasyfikowane, a przez to odpowiednio finansowane. Specjalnie opracowany algorytm wykrywał wszelkie nadużycia.

Teraz premier Morawiecki zaprasza wszystkich obywateli do kolejnej Ogólnopolskiej Burzy Mózgów.

Termin: 14-15 września, podczas największego w Europie hackathonu HackYeah. Miejsce: Warszawa Temat: woda.

– Musimy przebudować nasze programy rządowe i samorządowe, infrastrukturę w zakresie melioracji, irygacji czy małej i dużej retencji. Liczę, że pojawi się rzeka pomysłów i będą z nich korzystać także kolejne pokolenia – tłumaczy premier Morawiecki.
Wszyscy zainteresowani mogą się zarejestrować na stronie govtech.gov.pl/obywatel.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
ANTYWSIOK
5 lata temu
BURZA MÓZGÓW Z MORAWIECKIM I ADAMCZYKIEM, PORAŻKA!!
dolby
5 lata temu
Dużo dworców to ruiny dawnej świetności. Najpierw doprowadźcie je do należytego wyglądu.
ewa
5 lata temu
W godzinach szczytu dojazdu do pracy i powrotów, w krótkich składach pasażerowie jadą jak śledzie. 20 lat temu pociągi z Katowic odjeżdżały co 10 minut, teraz co pół godziny. To nie jest zachęta do korzystania z komunikacji pulicznej. Nie wspominam o notorycznych spóźnieniach.
BB
5 lata temu
Dużo pasażerów krytykuje powstanie Spółek Kolejowych które nie honorują swoich biletów np.: bilet na pociąg Inter Regio nie będzie uznany w pociągu Inter City , chociaż obydwa są pociągami pospiesznymi. Kiedyś w prasie czytałem że w W.Brytanii jest 8 -spółek kolejowych i pasażera w Londynie nie interesuje w jaki pociąg wsiądzie byle to był pociąg do miasta do którego chce się dostać . Spółki rozliczają się między sobą . Nie bronię podziału PKP na spółki ale , jeżeli tam można to dlaczego u nas nie?
Expert
5 lata temu
Za pisu nic się nie dzieje nic. Ale oni mają swoje sprawy...
...
Następna strona