Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki. Branża beauty przygotowuje się się na ponowne otwarcie lokali

Branża beauty ma zostać przywrócona do pracy w III etapie odmrażania gospodarki, który być może nastąpi w drugiej połowie maja. Przedstawiciele salonów kosmetycznych czy fryzjerów już teraz opracowali plan na ponowne otwarcie swoich lokali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Fryzjerzy i kosmetycy mają wrócić do pracy w III etapie odmrażania gospodarki.

Jeszcze w tym tygodniu mają się pojawić wytyczne dla branży, które zostaną odmrożone w III etapie, co zapowiedziała w poniedziałek wicepremier Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy". Chodzi tutaj przede wszystkim o liczbę osób na metr kwadratowy. Minister rozwoju wspomniała też o protokołach dotyczących dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, procedur po wyjściu klienta, przygotowania stanowisk.

Branża beauty nie czeka i proponuje rządowi własny przewodnik pn. "Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie - wracamy do pracy" autorstwa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (PZPK), do którego dotarł "Puls Biznesu". Jednym z jego zaleceń jest umawianie wizyt w salonie wyłącznie przez internet lub telefon i tylko na konkretną godzinę. Zniknąć mają poczekalnie.

Oprócz tego, każdy z klientów miałby mieć badaną temperaturę w momencie wejścia do salonu. Ponadto musiałby wypełnić ankietę dotyczącą obecnego stanu zdrowia. Odwiedzający musieliby również zasłaniać usta i nos, a także zakładać rękawiczki jednorazowe.

Zobacz też: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

- Branża beauty od początku pandemii była jedną z najbardziej poszkodowanych przez lockdown. Umożliwienie tej grupie szybkiego powrotu do pracy to jedyna szansa na ocalenie wielu tysięcy miejsc pracy - mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna PZPK, cytowana przez "PB".

Zamknięte salony to problem także dla producentów kosmetyków. Jak wskazuje Blanka Chmurzyńska-Brown, obie gałęzie "to układ naczyń powiązanych". Sytuacja jest na tyle zła, że pracownicy założyli grupę na Facebooku "Beauty Razem", która w tym momencie zrzesza 30 tys. członków.

Grupa stworzyła tzw. Tarczę Beauty - zestaw narzędzi prawnych, które mają wesprzeć przedsiębiorców oraz pracowników po powrocie do pracy. Ich postulaty trafiły już do rządzących. Jednym z nich jest obniżenie stawki VAT dla zabiegów kosmetycznych z 23 do 8 proc. - podaje "PB".

A czy III etap odmrażania nastąpi w poniedziałek 18 maja?

- Jest taka duża szansa - odpowiedział minister Łukasz Szumowski w Radiu Zet.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2020

żądamy białych grzebieniNigdy nie chodzę do fryzjera, u którego grzebienie są koloru czarnego? Dlaczego? Bo to z reguły oznacza, że te grzebienie nie są myte, a czarna barwa … Czytaj całość

12-05-2020

AbcCo za glupie pomysly. 80 proc podobno przechodzi bezobjawowo to co da mierzenie temperatury?

12-05-2020

Do fryzjeraobowiązkowo w czepku kąpielowym - bez możliwości zdjęcia w czasie wykonywania usługi

Rozwiń komentarze (14)