Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z PKN Orlen

Orlen neutralny emisyjnie. Koncern zainwestuje 25 mld zł w zielone projekty

58
Podziel się:

Do 2050 roku PKN Orlen będzie neutralny emisyjnie. W ciągu najbliższych 10 lat koncern zredukuje o 20 proc. emisje CO2 w rafinerii i petrochemii oraz o 33 proc. w energetyce. W zielone projekty PKN Orlen zainwestuje ponad 25 mld zł.

 PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej i Wschodniej zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku.
PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej i Wschodniej zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. (wp.pl)

– Od transformacji energetycznej nie ma już ucieczki. Energetyka jest dziś ważnym elementem biznesu i bezpieczeństwa kraju, a także szansą na rozwój całego regionu. Musi powstać podmiot, który ten proces przeprowadzi. Jako PKN Orlen jesteśmy doskonale przygotowani. Mamy kompetencje zdobyte na wolnym i konkurencyjnym rynku oraz silne kompetencje inwestycyjne – zwraca uwagę Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zobacz także: Materiał z konferencji PKN Orlen z Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Pierwsi w Europie Środkowej i Wschodniej

Ogłoszona przez PKN Orlen podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu strategia dążenia do neutralności emisyjnej opiera się na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu.

PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej i Wschodniej zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku. W pierwszym etapie działań, a więc w ciągu najbliższej dekady Orlen zamierza przeznaczyć ponad 25 mld zł na realizację ponad 60 projektów, które pozwolą zredukować negatywne oddziaływanie na środowisko oraz otworzyć firmę na nowe modele biznesowe.

W rafineriach i zakładach petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie. PKN Orlen zrealizuje też pięć znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te pozwolą na zwiększenie o około 500 tys. ton biopaliw rocznie.

– Nasze logo zmieniło dziś kolor na zielony. Jesteśmy mocno zaangażowani w projekt offshore, rozpoczniemy tę inwestycję w 2024 roku. Mamy też duże doświadczenie jeśli chodzi o elektrownie gazowe, czekają nas inwestycje w Ostrołęce, w biogazownie. Stajemy się nowym koncernem, który inwestuje i patrzy perspektywicznie, który chce i ma możliwości, by przeprowadzić transformację energetyczną – zapowiada prezes Obajtek.

PKN Orlen sięga po wodór

Koncern skoncentruje się także na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Grupa PKN Orlen będzie rozwijała również technologie wodorowe oraz rozbudowywała sieć dystrybucji paliw alternatywnych. Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą finansowane m.in. przez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku kapitałowym.

Dzięki dotychczasowym inwestycjom w rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach, obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności. Koncern posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW.

PKN Orlen jest znaczącym producentem biopaliw w regionie, prowadząc prace m.in. nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu. Koncern jest również w fazie przygotowawczej do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h.

– W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez Orlen przejęć pozwoli w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie – zapewnia Daniel Obajtek.

Artykuł powstał na podstawie materiałów z konferencji prasowej PKN Orlen.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
chris
4 lata temu
Tzw. CPN, został rozparcelowany na drobne prywatne firemki, które to nic nie robiąc zarabiają krocie, jedna z wielu firm komunistycznych , która się nie kalkulowała, dlatego trzeba było sprywatyzować
to widać
4 lata temu
Brawo, ja tankuję tylko na Orlen - profesjonalna firma.
asd
4 lata temu
akcjonariusze już to wyceniają na gpw ,widać po kursie akcji wasze inwestycję ze 130zł spadło na 45zł to sukces i dalej spada brawo
zenada pcimsk...
4 lata temu
jak kubica choc raz wygra, to mu uwierze))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
www
4 lata temu
ejtam, ja tam wole te milion elekrzycznych polskich samochdow premiera!!
...
Następna strona