Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Padł rekord importu węgla. 70 proc. pochodzi z Rosji

231
Podziel się:

Od stycznia do listopada sprowadzono do Polski niemal 18 milionów ton węgla. To o 6,3 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Już pewne jest, że padnie rekord. A zdecydowana większość importowanego surowca pochodzi z Rosji - wskazuje raport Agencji Rozwoju Przemysłu.

Choć nie ma jeszcze danych za cały rok, to już wiadomo, że import węgla w 2018 r. będzie rekordowo wysoki
Choć nie ma jeszcze danych za cały rok, to już wiadomo, że import węgla w 2018 r. będzie rekordowo wysoki (iStock.com)

Eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu wskazują, że nie ma jeszcze danych do importu węgla za cały rok - te mają być dostępne w połowie lutego. Już teraz jest jednak pewne, że padł rekord jeśli chodzi o sprowadzanie surowca.

Do tej pory największą wielkość importu odnotowano w 2011 roku - wtedy to napłynęło ponad 15 mln ton surowca.

Według ekspertyz ARP, ok. 70 proc. sprowadzanego węgla pochodzi z Rosji - mimo tego, że minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział ograniczenie importu surowca z tego kierunku. Później natomiast resort energii zapewniał, że wysoki import jest tylko "zjawiskiem przejściowym", bo ważne inwestycje w górnictwie ciągle nie zostały zakończone.

Andrzej Duda dla WP o cenach prądu, wydobyciu węgla i koncie na Instagramie. Zobacz wideo:

Okazuje się, że nie tylko importujemy coraz więcej węgla, ale też, że coraz mniej go eksportujemy. W ciągu 11 miesięcy 2017 r. sprzedaliśmy za granicę 5,9 mln ton, a w analogicznym okresie 2018 r. - zaledwie 3,6 mln ton.

Krajowe wydobycie węgla spadło 3 proc., z niespełna 60,5 mln ton w ciągu 11 miesięcy 2017 roku do ponad 58,6 mln ton w 2018 r. - wynika również z analiz Agencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
Jędrek53
4 lata temu
Jak się robi reformę bez zabezpieczenia energii dla gospodarki która opiera się na węglu to następcy po tych partaczach musi go zapewnić aby gospodarka się rozwijała. Rozwijająca się gospodarka potrzebuje więcej energii i stąd taki, a nie inny zakup brakującego węgla. Możemy go nie kupować, ale co z gospodarką. Niemcy mają węgiel brunatny mają na to odbiorców. My nie mamy elektrowni w takiej ilości, żeby zamienić na węgiel brunatny. A "bezmyślne pałąki" tylko kopalnie pozamykać. Oto jakich mamy pseudo doradców chyba są z lewizny.
andrzej
4 lata temu
I co na to panowie z S ? Jakoś nie kozaczycie , d . . . .py do stołeczków przyrosły wielkim działaczom ha ha ha ha ha
wr
4 lata temu
To nie Rosyjski ale nasz,którym płaciliśmy ZSRR za ich bawełnę,ropę a oni mieli go zatapiać w jeziorach teraz nam zwracają dlatego taki tani bo wydobycie tańsze
Olek
4 lata temu
Kto by wtedy głosował na partię rządzącą.
sss
4 lata temu
I sprzedajemy ukrainie
...
Następna strona