Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Pieniądze dla firm na program Dostępność Plus. Miliony do wydania, by żyło nam się łatwiej

7
Podziel się:

Polacy się zmieniają. Wśród nas coraz więcej jest osób starszych, rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Przedsiębiorcy, którzy stworzą innowacyjne rozwiązania dla tych grup mogą liczyć na spore dofinansowania. Do wzięcia jest nawet kilka milionów złotych.

To niejedyne działanie PARP w ramach programu "Dostępność Plus".
To niejedyne działanie PARP w ramach programu "Dostępność Plus". (Fotolia)
bEEsUWkB

Ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera), kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się.

Przez lata żyli w innej rzeczywistości - trudnej, bez wsparcia, z trudem radząc sobie w codziennym życiu. Polska wciąż nie jest przygotowana na potrzeby osób tych nieco mniej sprawnych, choć to dziejowa konieczność. Demografii nie da się oszukać - Polacy są coraz starsi, ich potrzeby również się zmieniają. Obecnie w naszym kraju żyje prawie 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. W 2030 roku będzie ich już 10 mln i będą stanowić blisko 30 proc. ludności.

Już dziś miemal pięć milionów osób, to niepełnosprawni.

bEEsUWkD

Dostępność to cecha, dzięki której z produktów, usług i przestrzeni te miliony osób mogą korzystać na równi z młodszymi i pełnosprawnymi. Stąd jako kraj stoimy przed pilnym wyzwaniem likwidowania barier.

Miliardowe inwestycje, czyli Dostępność Plus

Właśnie po to powstał program "Dostępność Plus". To pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w naszym kraju.

Cel jest prosty, choć ambitny: to zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Zaczyna się od dostosowania przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów dla obywateli, a kończy na rozwiązaniach dla wszystkich.

bEEsUWkJ

- Kluczowym pojęciem, wokół którego budowaliśmy program, jest samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też na przykład kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc w nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wizyty w urzędzie czy wsiadaniu do autobusu - wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program stawia na osiem filarów. Zmiany mają dotknąć architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia, cyfryzacji, usług, konkurencyjności i koordynacji działań.

Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji programu wyniesie w perspektywie najbliższych sześciu lat aż 23 mld zł. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie oraz publiczne środki krajowe.

Z rozwiązań tych jak i samego finansowania mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy chcą tworzyć i oferować innowacyjnyprodukt lub usługę, którego nie ma jeszcze na rynku krajowym.
Specjalny program uruchomiła już Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

bEEsUWkK

PARP oferuje dofinansowanie projektów, które uwzględniają potrzeby osób starszych oraz z ograniczeniami w mobilności czy percepcji.

By z tego skorzystać wystarczy wziąć udział w konkursie "Badania na rynek Dostępność plus". Dofinansowania mogą wynosić od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych.

Celem programu jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności firmy poprzez sfinansowanie wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Nowe lub ulepszone produkty powinny istotnie przyczyniać się do zwiększenia dostępności dla osób niepełnosprawnych, ale też starszych, rodzin z małymi dziećmi.

Innowacja produktowa musi mieć charakter krajowy.

bEEsUWkL

Ile można otrzymać dofinansowania?

Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie od 1 mln zł do 50 mln euro. Wsparcie wyniesie do 70 proc. wartości projektu. To oznacza, że wkład przedsiębiorcy to co najmniej 30 proc.

W sumie na dofinansowanieprzeznaczono pulę 100 mln zł.

Na projekty w województwie mazowieckim zgromadzono 9 mln zł. W pozostałych województwach do pozyskania jest 91 mln zł.

bEEsUWkM

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Mikro, małe lub średnie firmy (sprawdź definicję), które spełniają trzy warunki:

  • zamknęły jeden rok obrotowy trwający przynajmniej 12 miesięcy,
  • przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożyły wniosek o udzielenie wsparcia osiągnęły przychody ze sprzedaży nie niższe niż 600 tys. zł (mikro i małe firmy) lub nie niższe niż 1 mln zł (średnie firmy),
  • -rowadziły lub prowadzą prace badawczo-rozwojowe, zleciły wykonanie takich prac lub zakupiły wyniki i jednocześnie wyniki tych prac są kluczowe dla nowego produktu lub usługi.
  • Dofinansowanie można przeznaczyć na przykład na wydatki inwestycyjne, takie jak: zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji, zakup nieruchomości, roboty budowlane czy budowę nowej linii produkcyjnej i hal.

Dofinansowanie można przeznaczyć również na eksperymentalne prace rozwojowe i usługi doradcze. PARP przyjmuje zgłoszenia od 25 marca 2019 roku. Nabór zakończy się 8 maja 2019 roku.

Pieniądze na likwidacje barier

To niejedyne działanie PARP w ramach programu "Dostępność Plus".

Na przedsiębiorców czekają również Bony na innowacje dla MŚP (w ramach dwuetapowego konkursu PARP poddziałanie 2.3.2)
.

Celem pierwszego etapu konkursu jest sfinansowanie zakupu usług badawczo-rozwojowych opracowanych przez jednostki badawczo - naukowe.

Dofinasowanie w ramach projektu można przeznaczyć na zakup od jednostki naukowej usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego, który przyczyni się do zwiększenia dostępności bądź zniesienia barier dla osób z niepełnosprawnościami.

Wnioski można składać do 28 listopada 2019 roku.

Maksymalne dofinansowanie to blisko 340 tys. zł.

Wartość projektu może wynosić od 60 tys. do 400 tys. zł.

Z programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski (potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru).

Całkowita kwota środków na dofinansowanie wynosi 5 mln zł. Na wszystkie projekty w województwie mazowieckim jest zarezerwowane 486 tys. zł. Z kolei w pozostałych województwach jest to 4,5 mln zł.

Drugi etap programu na innowacje w ramach Dostępność Plus

To część inwestycyjna. Rozpoczęła się 17 kwietnia 2019, a koniec przyjmowania wniosków zaplanowany jest na 7 stycznia 2020 roku. Celem drugiego etapu konkursu "Bony na innowacje dla MŚP" jest sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną przez jednostkę naukową w I etapie konkursu.

Działanie znów nakierowane jest na zaspokojenie potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi, poznawczymi).

Pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową oraz zakup patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.

W drugim etapie przedsiębiorcy mogą otrzymać większe dofinansowanie - maksymalnie 560 tys. zł. Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie 800 tys. zł.

Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy? Możesz skorzystać z infolinii PARP oraz sprawdzić wszystkie informacje na stronach Agencji.

Doradcy dyżurują pod numerami telefonów: 0 801 332 202 / 22 574 07 07 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30.

bEEsUWle
KOMENTARZE
(7)
wwicek
2 lata temu
czy w tym porabanym kraju da się cos jeszcze robić pożytecznego ??? wątpię !!
to jakieś żar...
2 lata temu
żarty ! wysłane ponad 50 sv i nikt nie chce zatrudnić wykształconego fachowca po 50-tce
df
2 lata temu
teeee suwart,, a co tam w biedrze i w lidlu słychać, są jakieś niuusyy??
bEEsUWlf
zaqaz
2 lata temu
O przychodzie 600 tys. mogę jedynie pomarzyć...
PUSTAKI
2 lata temu
Od Marca, a koniec za kilka dni.......no BRAWO