Notowania

bank
17.07.2019 15:27

Pokonali nie tylko Deutsche Bank. Największy polski bank z rekordowymi wzrostami

Kondycja banku jak w lustrze odbija bieżącą sytuację naszych klientów: gospodarstw domowych, przedsiębiorców, samorządów. Skala działania pozwala nam z dumą twierdzić, że to, co jest dobre dla Polski, jest dobre dla PKO Banku Polskiego - mówi w rozmowie z money.pl Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski chce rosnąć w kraju i podbijać zagranicę. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło mówi wprost: bank jest na tyle duży, że powinien i będzie budować swoją siłę również poza granicami Polski. - Jednym z wyzwań przed jakimi stoi PKO Bank Polski jest kwestia szerszej obecności za granicą - przyznaje w rozmowie z money.pl Zbigniew Jagiełło.

- Od kilku lat dobrze prosperują nasze oddziały korporacyjne w Niemczech, w Czechach. Kolejny oddział na Słowacji otworzymy jesienią 2019 roku, a jesteśmy także obecni na Ukrainie. Chcemy aby potencjał kraju i PKO Banku Polskiego znalazł także odzwierciedlenie w naszej silnej pozycji bankowej w krajach ościennych.- deklaruje prezes.

PKO BP urośnie za granicą

Jak zaznacza Jagiełło, "PKO powinien być obecny wszędzie tam, gdzie jest silny polski żywioł gospodarczy".

- Łatwiej prowadzić działalność zagraniczną w sytuacji, gdy można ją oprzeć na współpracy z polskim biznesem. Nasze doświadczenia z Niemiec i Czech, wiedza i zasoby technologiczne pozwalają na postawienie tezy: gdybyśmy mogli zwiększyć skalę naszego biznesu poza granicami Polski, to mamy szansę osiągnąć jeszcze większy sukces - mówi.

I choć prezes Jagiełło myśli o ekspansji, bank nie zapomina o polskiej gospodarce.

- Wartość finansowania wszystkich rodzajów podmiotów gospodarczych przekroczyła 100 miliardów złotych. PKO Bank Polski w drugie stulecie działalności wkroczył nie tylko jako bezdyskusyjny lider sektora bankowego i najcenniejsza spółka na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale także jako największy bank korporacyjny i inwestycyjny w kraju - mówi.

Deutsche Bank zwalnia, PKO BP rośnie

Czerwiec 2019 roku. Dla banku PKO BP będzie to wyjątkowa data. Pierwszy raz w historii polska instytucja finansowa wyprzedziła (przez lata) dużo większego i bardziej znanego rywala. Za plecami PKO BP został największy niemiecki bank - Deutsche Bank.

W tej chwili wartość kapitalizacji PKO Banku Polskiego plasuje się na czołowej pozycji w całym obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Według danych z początku czerwca sięga ona 13 mld dolarów.

W Europie niekwestionowanym liderem jest globalny gigant - HSBC. W sumie wyceniany jest na blisko 150 mld dolarów. Trudno jednak porównywać PKO BP do gracza, który znacznie dłużej mógł budować swoją pozycję na rynkach globalnych.

Bardziej odpowiednim odniesieniem będzie austriacki bank Erste, którego kapitalizacja wynosi 15,7 mld dolarów. Polski największy bank jest również blisko takich instytucji jak hiszpański Caixa Bank (którego wycena to blisko 17 mld dolarów) oraz szwedzki Swedbank, który wyceniany jest na około 18 mld dolarów.

I wszyscy wymienieni są w zasięgu ręki - PKO BP podnosi kapitalizację z roku na rok, w ostatnich trzech latach urósł o 80 proc. Rywale natomiast w ostatnim czasie tracili lub w najlepszym wypadku utrzymywali wartość i kurs akcji. Pekao SA - druga instytucja finansowa z polskim kapitałem - ma kapitalizację oscylującą w okolicach 7 mld dolarów.

W tyle za PKO BP został za to znany niemiecki rywal - lider tamtejszego rynku- czyli Deutsche Bank. Od kilku lat DB boryka się z problemami. I to poważnymi. Jego przychody przez długie lata nie były w stanie pokryć kosztów działania.

Dopiero w ubiegłym roku, po raz pierwszy od 2014 roku, bankowi udało się znaleźć nad kreską. A warto przypomnieć, że jeszcze pięć lat temu Deutsche Bank swoją kapitalizacją przewyższał PKO BP aż o 30 mld euro. Od 2015 roku jego wartość rynkowa jednak spada w rytm pogarszającej się sytuacji finansowej.

Jak wynika z ostatnich informacji - w ciągu 3 najbliższych lat Deutsche Bank może zwolnić nawet 18 tys. osób na całym świecie. Sytuacja PKO Banku Polskiego jest diametralnie inna.

W tyle został również Raiffeisen Bank International z Austrii, który wart jest 8 mld dolarów. PKO BP jest również znacznie większy niż czeski Komercni Banka, który jest o prawie połowę mniejszy.

Trwałość przekłada się na zysk

PKO BP jest również numerem jeden pod względem kapitalizacji w Polsce. PKN Orlen, druga największa spółka w kraju, warta jest 10,9 mld dolarów. PZU, czyli numer trzy wśród polskich spółek, wart jest również prawie 10 mld dolarów. PGNiG wart jest 8,6 mld dolarów.

CD Projekt - również jedna z największych firm w Polsce - ma kapitalizację w okolicach 5,5 mld dolarów. I te porównania doskonale pokazują, jakim gigantem w kraju jest PKO BP.W sumie 20 największych spółek ma kapitalizację 405 mld zł, czyli 107 mld dolarów.

Pierwszy kwartał 2019 roku PKO BP zakończył się zyskiem netto w 862 mln zł. Był ono 14 proc. wyższy wynik niż rok wcześniej. Wartość aktywów na koniec kwartału wyniosła 325,8 mld zł i była o ponad 10 proc. wyższa niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Efekt? Prezes Zbigniew Jagiełło może pochwalić się zrealizowaniem celów finansowych dwa lata przed czasem. I dlatego za 2018 rok bank wypłaci1,66 mld zł dywidendy.

Połowa zysku trafi do akcjonariuszy, połowa - 1,67 mld zł - zostanie w grupie. Dzięki pozostawieniu połowy zysku niepodzielonego akcjonariusze zachowają prawo do wykorzystania go do wypłat dywidendy w następnych latach. Jest to zatem odroczenie w czasie wypłaty dywidendy z zysku za 2018 rok.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, w czasie kiedy cały sektor zwiększył aktywa o 180 proc., PKO Bank Polski zwiększył skalę działalności aż o 240 proc.

PKO Bank Polski to nie tylko cenna, ale wyjątkowo trwała instytucja. W 2009 roku miała miejsce ostatnia wymiana prezesa. Stanowisko objął wówczas Zbigniew Jagiełło. Rok 2019, również dla prezesa Jagiełły, będzie więc jubileuszowy - w październiku minie dziesięć lat jego prezesury.

Na koniec 2008 roku mógł się pochwalić aktywami na poziomie 146 mld. Dziś to 325 mld zł. W ciągu 10 lat bank w zasadzie urósł dwa razy. Od ponad roku jest nieprzerwanie najcenniejsza spółką na GPW, a dodatkowo (jako jedyna polska firma) we wrześniu ubiegłego roku firma została zakwalifikowany do prestiżowego grona dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russel.

Rośnie bank, bo rośnie gospodarka

- Cyfrowa transformacja, zarówno procesów wewnątrz bankowych jak i usług dla klientów, to klucz, dzięki któremu największy bank w Polsce i regionie zmienia się w zwinnie działającą organizację. Służą temu między innymi innowacyjne rozwiązania budowane we współpracy ze środowiskiem technologicznych startupów, silny rozwój kanałów mobilnych oraz zaawansowana analityka danych - dodaje prezes Jagiełło.

Jak tłumaczy, nie byłoby jednak bardzo dobrych wyników finansowych PKO BP, gdyby nie rosnąca polska gospodarka. Zbigniew Jagiełło stawia sprawę jasno: rosnące PKB, to rosnące PKO BP i w drugą stronę.

- Polska gospodarka osiąga bardzo dobre wyniki i jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do inwestowania. Inwestorzy zwracają uwagę na dobrą kondycję finansów publicznych i solidne perspektywy rozwoju. W 2019 roku pozostaje na ścieżce silnego wzrostu. Według prognozy ekonomistów PKO Banku Polskiego cały wzrost gospodarczy ma osiągnąć 4,6 proc. w 2019 roku - przypomina prezes.

A warto przypomnieć, że bank jest największym pracodawcą w sektorze finansowym w Polsce.

15 proc. pracowników tego sektora wysyła e-maile ze skrzynek służbowych właśnie w PKO. Najwięcej udzielonych kredytów i najwięcej przyjętych depozytów? To również domena PKO Banku Polskiego. I wśród klientów prywatnych, i wśród przedsiębiorców, i przedsiębiorców indywidualnych.

Jest również liderem w zakresie obsługi sektora samorządowego - udział PKO BP w finansowaniu samorządów kredytami wynosi 20 proc., a udział w segmencie obligacji komunalnych przekracza 40 proc.

Prezes Zbigniew Jagiełło już teraz podkreśla, że PKO Bank Polski będzie w przyszłości firmą technologiczną, a nie tylko podmiotem bankowym.

Strategia grupy oparta jest na sześciu filarach. To między innymi rozszerzenie modelu biznesowego tak, by dalej być wiodącym dostawcą w obszarze produktów finansowych i usług dodanych.

To również staranie się, by bank był liderem innowacyjności - i pod względem wrażeń i usług dla klientów, i pod względem dostarczania nowych rozwiązań dla przedsiębiorców.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

uchrekordowe zyski to rekordowe skubanie klientów. Nie wiem czy jest to powód do dumy.

18-07-2019

pracownik PKOjak pracownicy zarabiaja grosze ,a terror i naciski szefostwa graniczą z zarzutami prokuratorskimi to sie nie dziwie ze są nr 1. Ale Deutche bank w … Czytaj całość

18-07-2019

456hten bank to porażka

Rozwiń komentarze (530)