Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Materiały Prasowe
|
aktualizacja
Materiał prasowy Polskiej Mocy Biznesu

Polacy coraz chętniej wybierają kolej

Podziel się:

Polregio to niekwestionowany lider w sektorze kolejowym w Polsce. Z roku na rok odnotowuje zdecydowany wzrost liczby pasażerów korzystających z przejazdów pociągami. Co na to wpływa? Opowiedział o tym Artur Martyniuk, Prezes Zarządu Polregio.

Polacy coraz chętniej wybierają kolej
(materiały partnera)

Dlaczego Polacy coraz chętniej jeżdżą pociągami?

Sprzyja temu infrastruktura, która stale jest modernizowana i rozbudowywana, co pozwala na uruchamianie nowych połączeń kolejowych. Tabor staje się także coraz bardziej nowoczesny i wygodny. Podróżni wyraźnie odczuwają poprawę komfortu podróży i znacznie częściej przesiadają się z samochodów do pociągów w porównaniu do lat poprzednich.

"Tabor jest kupowany za granty unijne, ale również za środki własne poszczególnych województw oraz Polregio. Esencją kolei jest częstotliwość kursowania. Im więcej nowoczesnego taboru, bądź taboru zmodernizowanego na danym odcinku, tym chętniej pasażerowie rezygnują z samochodów i przesiadają się do pociągów" – tłumaczy Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO, podczas swojego power speech na kongresie ESG - Polska Moc Biznesu, który odbył się 7 listopada 2022 roku na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie.

O wzroście użytkowania kolei decyduje także czynnik ekonomiczny. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza w czasach postępującej inflacji, wysokich cen paliw i kosztów eksploatacji samochodu. Jazda pociągiem z Kartą Dużej Rodziny Polregio kosztuje czterokrotnie mniej niż jazda autem na tej samej trasie.

Podróże pociągami umożliwiają również ominięcie korków. Dojazd aglomeracyjną czy podmiejską koleją pozwoli ominąć zator i szybciej dotrzeć do celu. Warto podkreślić, że pociągi są bezpieczniejszą formą transportu niż samochody, z udziałem których wypadki zdarzają się dużo częściej.

Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu

Korzystanie z pociągów pozwala na oszczędzanie pieniędzy przez pasażerów i zapewnia im komfortowe przemieszczenie się w szybkim czasie. Z drugiej strony niesie wiele korzyści dla środowiska, ponieważ jest to najbardziej "zielony" środek transportu zbiorowego, który emituje najmniej dwutlenku węgla. Generowany przez pociągi ślad węglowy jest trzy razy mniejszy w porównaniu do transportu drogowego i aż osiem razy mniejszy niż lotniczy. Kolej odpowiedzialna jest za mniej niż 0,5 procent emisji CO2 do atmosfery, którą generuje sektor transportu w Unii Europejskiej. Duża liczba osób wybiera kolej właśnie ze względów ekologicznych. Korzyści dla środowiska jest wiele, widzą to również Marszałkowie Województw, którzy odpowiadają za organizację transportu.

"To od nich zależy jakie środki będą przeznaczone na transport kolejowy w danym województwie. Razem z nimi ustalamy plany krótkookresowe, jak i dalekosiężne, szczególnie dozbrajając się w nowy i nowoczesny tabor. W Polsce jest bardzo duża przestrzeń do wzrostu jeżeli chodzi o kolej regionalną. Patrząc tylko na to, ile podróży w ciągu roku wykonuje Polak – to jest około 6, dla porównania Niemiec około 12-13 razy. Ta przestrzeń do rozwoju polskiej kolei regionalnej jest bardzo duża" – podkreśla Martyniuk.

Rekordzistą w Europie pod względem liczby podróży przypadających na jednego mieszkańca, jest Szwajcaria z wynikiem około 40 razy rocznie. Te statystyki pokazują, jak daleka droga jeszcze jest przed nami.

Kolej rośnie w milionach

Od stycznia do października 2022 roku z przejazdów kolejowych, których operatorem było Polregio, skorzystało 72 mln pasażerów. To aż o 46 procent więcej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (styczeń - październik 2021) z wynikiem 49 mln. We wrześniu 2022 roku koleją podróżowało 8,5 mln osób. W porównaniu z wrześniem 2021 roku znowu daje to wzrost o 57 procent. Dyrektor Artur Martyniuk prognozuje, że bieżący rok zakończy się nowym rekordowym, pod względem liczby osób korzystających z przejazdów kolejowych, wynikiem ok. 100 mln pasażerów, pobijając tym samym najwyższy wskaźnik z 2019 roku - 88,9 mln pasażerów.

"Z roku na rok notujemy bardzo wysokie wzrosty pasażerów, to jest ok. 20 mln rok do roku. Te wzrosty są bardzo duże, notujemy je nie tylko my, jako największa kolej regionalna, ale również inny przewoźnicy samorządowi. Jest to pozytywny aspekt naszej pracy, natomiast musimy za tym nadążyć kupując nowy bądź nowoczesny tabor, jak również modernizując nasze zaplecze utrzymaniowe, które zapewniają ciągłość pracy i dostępność taboru" – mówi Martyniuk.

Więcej informacji na www.polskamocbiznesu.plwww.polregio.pl.

Materiał prasowy Polskiej Mocy Biznesu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera