Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|

Polacy są przekonani, że ceny mieszkań mogą tylko rosnąć. Niebezpieczny trend

10
Podziel się:

Aż 79 proc. dorosłych Polaków spodziewa się, że ceny nieruchomości wzrosną lub bardzo wzrosną w ciągu najbliższego roku. To rekord wśród kilkunastu krajów, które objęto badaniem „Finansowy Barometr ING”.

Z tegorocznej edycji Finansowego Barometru ING wynika, że aż 79 proc. z nas sądzi, że to stały trend i za rok ceny mieszkań znów będą wyższe
Z tegorocznej edycji Finansowego Barometru ING wynika, że aż 79 proc. z nas sądzi, że to stały trend i za rok ceny mieszkań znów będą wyższe (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Boom budowalny na rynku mieszkaniowym trwa. Rośnie liczba nieruchomości, rosną również ich ceny. Z tegorocznej edycji Finansowego Barometru ING wynika, że aż 79 proc. z nas sądzi, że to stały trend i za rok ceny mieszkań będą wyższe niż są teraz. Niemal co drugi badany zgadza się ze stwierdzeniem, że ceny domów nigdy nie spadają….

Spowolnienie wzrostu cen nieruchomości

- Przekonanie to rodzi obawę, że Polacy będą częściej kupować mieszkania w pośpiechu oraz w celach spekulacyjnych. Zwłaszcza, że brakuje obecnie atrakcyjnych alternatyw jeśli chodzi o lokowanie pieniędzy - mówi Karol Pogorzelski, ekonomista ING, który ostrzega jednocześnie, że spowolnienie będzie stopniowo przekładać się na słabszy popyt na mieszkania, tak jak zaczęło być to widoczne w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Holandii, bądź Hiszpanii.

- Podaż mieszkań będzie jednak wciąż wysoka, gdyż do sprzedaży zostanie wprowadzony duży wolumen rozpoczętych niedawno inwestycji. Dlatego prawdopodobne wydaje się spowolnienie wzrostu cen nieruchomości w Polsce w horyzoncie najbliższego roku – ostrzega Karol Pogorzelski.

Polacy są najbardziej optymistyczni co do kierunku rozwoju sytuacji mieszkaniowej, spośród wszystkich 15 państw objętych badaniem. Nasze oceny z każdym rokiem tylko nieznacznie się pogarszają.

Coraz łatwiej płacić raty kredytu

Tylko 8 proc. najemców mieszkań w Polsce nie planuje zakupu własnego lokum w przyszłości. W Holandii Niemczech i Francji, gdzie mieszkania częściej się wynajmuje niż kupuje, od 33 do 38 proc. badanych nie ma w planach zakup nieruchomości.

Polacy by zdobyć własne mieszkanie są również gotowi do wyrzeczeń. Jesteśmy w stanie przeciętnie poświęcić aż 23 minuty więcej na codzienne dojazdy (do pracy, na zakupy, itp.) by kupić nieco tańsze mieszkania w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Najemcy w innych krajach nie są aż tak zdeterminowani – przeciętnie w Europie są skłonni dodać 16 minut dziennie w dojazdach.

Co nas zniechęca do zakupu nieruchomości? Głównie cena. Mniejsza mobilność i perspektywa życia w jednym miejscu nie ma dla nas specjalnego znaczenia.

Z badania wynika również, że koszty mieszkania (zarówno najmu jak i spłata rat kredytu hipotecznego) są coraz mniejszym obciążeniem dla Polaków. Przyczyną tego są zarówno rosnące pensje, niskie bezrobocie jak i transfery socjalne, czyli 500+ na każde dziecko.

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2016 r. w 12 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Wielka Brytania, Włochy W badaniu wzięło udział 11 555 respondentów, w tym 1000 z Polski.

nieruchomości
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Herod
3 lata temu
Zaraz beda spadac i beda po o polowe tansze bo robotnicy zrezygnuja z wyplat a sprzedajacy działki oddadza je w czynie spolecznym deweloperom. Moze jakas mala korekta bedzie za kilka lat i to wszystko. Tanio bedzie daleko za miastem. Za darmo wszyscy by chcieli w centrum mieszkac
Piotr
4 lata temu
Jak to jest ze od 2015 roku co roku mam wieksza ilosc oszczednosci a stac mnie na coraz mniejsze mieszkanie?? To jest dobra zmiana???
Pawł dynex
4 lata temu
Przeczytałem te wypociny i ???? Kto to pisze pojęcia tyle co kura szukając ziarna
Andy
4 lata temu
Myślę że ta bańka pęknie niedługim czasie.
Kabat
4 lata temu
Bedą spadać, społeczeństwo sie wykrusza.