Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Polacy w pracy zdalnej. Przechodzimy przyspieszony kurs cyfryzacji

24
Podziel się:

Z powodu koronawirusa większość Polaków pracuje dziś z domów. Jak się odnajdują w nowej sytuacji? Jakie możliwości stwarza i jakie wyzwania stawia przed nimi tzw. home office? I jak wielu po pandemii będzie chciało wrócić do biur?

Zobacz także: Posłuchaj rozmów o koniecznych zmianach na rynku pracy: "Polacy w pracy zdalnej – przeszkody i możliwości".

Materiał powstał przy współpracy z Huawei

Zdecydowana większość pracowników, bo aż 86 proc. ma potrzebę pracy zdalnej, z czego 60 proc. poza biurem chce pracować raz lub dwa razy w tygodniu.

Nie będą mieli jednak takich możliwości bez swobodnego dostępu do nowych technologii. Obecnie tylko co trzecia polska firma jest w stanie świadczyć pracę w trybie zdalnym. Paradoksalnie – jak zauważa Ministerstwo Cyfryzacji – pandemia sprzyja cyfryzacji.

Pracy zdalnej większość z nas dopiero się uczy, ale już dziś wiadomo, że nie wszyscy pracownicy będą chcieli wrócić do biur, a i pracodawcy będą elastyczniej podchodzić do modelu "pracuj skąd chcesz". Ta formuła od trzech lat sprawdza się w Leżę i Pracuję, pierwszej w Polsce agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Dla nich to jedyna szansa na aktywność zawodową.

Fundamentem pracy zdalnej jest internet. Sieć Play ma w całym kraju ok. 8 tys. masztów, a dotychczas dość sceptycznie nastawieni do ich stawiania, dziś pytają, kiedy pojawią się kolejne.

Technologią nieodległej przyszłości, która ma szansę przyczynić się do poprawy warunków pracy zdalnej jest sieć 5G.

Sieć nowej generacji umożliwia przesyłanie ogromnych ilości danych praktycznie bez opóźnień.

5G to – jak wskazuje firma Huawei – naturalna ewolucja, a nie rewolucja. To szansa na rozwój inteligentnych miast, domów, autonomicznych samochodów, telemedycyny czy e-nauki. Sieć ma być fundamentem tzw. gospodarki 4.0, która przewiduje dalszą cyfryzację, automatyzację i wykorzystanie innowacji w przemyśle.

Materiał powstał przy współpracy z Huawei

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
W sprawie 5g ...
4 lata temu
odbyć się referendum. Gdzie kukiz; który miał w swoim programie referenda?
Adert
4 lata temu
Belgijskie władze dbając o zdrowie swoich obywateli nie zezwoliły na technologię 5G do czasu aż się przekonają, że nie szkodzi ona zdrowiu. Natomiast polskie władze rzekomo z niebywałej troski o nasze zdrówko powiększyły akcyzę na fajki i alkohol oraz wprowadziły podatek cukrowy, a forsując jak porąbani budowę sieci 5G twierdzą, że nie tylko nie jest ona szkodliwa dla zdrowia,, ale wszędzie gdzie powstanie, tam będzie szkodliwe powietrze. Stopień napromieniowania przekroczy wszelkie dopuszczalne normy, choć jak wiemy, Polska już podniosła te normy, aby można było rozpocząć instalację. Przecież wiadomo do czego ma służyć 5G. Cały świat będzie kontrolowany, a my nawet nie będziemy tego świadomi.
STOP NWO !
4 lata temu
STOP NWO !
STOP NWO !
4 lata temu
STOP NWO !
Cris
4 lata temu
kręćcie se bat na kark !
...
Następna strona