Money.plGospodarka Politycy Mateusz Szczurek

Mateusz Szczurek

Data i miejsce
urodzenia:
1975-08-11,
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe

Mateusz Szczurek

Minister finansów w rządzie Donalda Tuska. Doktorat z ekonomii zrobił na University of Sussex. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Urodził się 11 sierpnia 1975 roku.

- W 1998 i 2007 odbył kursy ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie. W latach 1994-1997 uczestniczył we wspólnym programie Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University in the City of New York, School of International and Public Affairs. i uzyskał tytuł Bachelor of Arts.

- W 1997 uzyskał tytuł Master of Arts z ekonomii międzynarodowej University of Sussex.

- Od 2011 był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią. W latach 1997-2011 pełnił funkcję ekonomisty ING Barings, a następnie, do wyboru na ministra, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego.

- Wykłada ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex oraz Goethe Business School (Frankfurt).

- W latach 2003-2005 był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Jest również członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

WIĘCEJ O MATEUSZU SZCZURKU:

- Mateusz Szczurek to bez wątpienia najzdolniejszy z młodej generacji polskich ekonomistów - tak charakteryzuje Szczurka ustępujący jego poprzednik, Jacek Rostowski.

Duże doświadczenie to wynik połączenia działalności naukowej oraz zawodowej. Od 2011 roku był głównym ekonomistą ING. Wykłada ekonomię na trzech uczelniach: Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex oraz Goethe Business School (Frankfurt).

Jak mówi sam Szczurek, ze stanowiskiem ministra finansów planuje związać się na dłużej: To jest robota na być może dłużej niż dwa lata, ale mnie się nie śpieszy, po czym dodaje: Nie wiem, jak państwu, ale premier Jan Krzysztof Bielecki podobno zagospodarował mnie już na sześć lat w ministerstwie finansów. Za innych nie gwarantuję.

Nie wiadomo, jak poradzi sobie w świecie polityki, nie posiadając żadnego doświadczenia, ani nawet nie należąc do żadnej partii. Drażliwym tematem są opinie oraz związki Mateusza Szczurka z OFE. Bank ING, w którym pracował, posiada największy Otwarty Fundusz Emerytalny. Ponadto przed objęciem stanowiska ministra finansów, otwarcie deklarował, że własną emeryturę powierzy OFE.

Pasjonuje się fotografią oraz kolarstwem. W ostatnich latach przejechał około 30 tysięcy kilometrów na szosach Afryki, Azji Centralnej i Ameryce Południowej.

Jest ojcem 5 dzieci.

Mateusz Szczurek - pełnione funkcje:

  • Minister Finansów
    Okres pełnienia funkcji: od 2013-11-28