Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Kot
|

123 mld euro w budżecie UE na przyszły rok

0
Podziel się:

To dokładnie 1,04 proc. unijnego PKB. Budżet zatwierdził PE. Dokument podpisał Jerzy Buzek.

123 mld euro w budżecie UE na przyszły rok
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEsmtIbV

122 miliardy 937 milionów euro, czyli 1,04 proc. unijnego dochodu narodowego brutto - tyle wyniesie budżet Unii Europejskiej na rok 2010, który został ostatecznie zatwierdzony w Strasburgu przez Parlament Europejski.

W porównaniu z budżetem ubiegłorocznym wynoszącym równo 1 proc. unijnego DNB, uzgodniony już z krajami członkowskimi budżet 2010 będzie wyższy o 6,765 mld euro.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek (na zdjęciu) podkreśla, że praca nad budżetem poszła sprawnie, choć procedura zaczynała się pod rządami Traktatu z Nicei, zaś zakończyła - pod rządami Traktatu z Lizbony, który wszedł w życie 1 grudnia. - _ W przyszłym roku nie będzie takich komplikacji, bo mamy obowiązujący Traktat z Lizbony _ - cieszył się Buzek, po czym podpisał budżet.

bEsmtIbX

W negocjacjach z krajami członkowskimi ostatnim punktem spornym było znalezienie pieniędzy na sfinansowanie planu uzdrowienia gospodarki. Kompromis stanowi, że 2,4 mld euro uda się uzbierać dzięki rezerwom - które w tym przypadku oznaczają różnicę między wieloletnimi planami budżetowymi a budżetem rocznym - oraz przesunięciom części niewykorzystanych środków na rolnictwo i administrację.

Środki pójdą na projekty energetyczne: przesyłową infrastrukturę energetyczną i gazową, farmy wiatrowe na morzu, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).

W budżecie na rok 2010 uwzględniono już konieczność wzrostu wydatków administracyjnych w związku z wejściem w życie Traktatu z Lizbony: m.in. na unijną służbę dyplomatyczną czy stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, którym został Herman Van Rompuy.

Eurodeputowani za swój wielki sukces uznali przeforsowanie dodatkowo 300 mln euro na przezwyciężenie kryzysu w sektorze produkcji mleka.Choć pod rządami Traktatu z Nicei nie mieli de facto kompetencji w wydatkach na rolnictwo, udało im się podnieść kwotę 280 mln euro, proponowaną przez Komisję Europejską zarządzającą Wspólną Polityką Rolną UE.

bEsmtIcd

Osobno w budżecie UE na inne środki na walkę z kryzysem w sektorze mleka (np. skup interwencyjny) przeznaczono 600 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE:

| POLSKIE POPRAWKI UWZGLĘDNIONE W BUDŻECIE UNII: |
| --- |
| 1. W budżecie zapisano wsparcie w wysokości 6 mln euro dla ruchu Olimpiad Specjalnych Europa/Eurasia. W jego ramach w Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. 2. Milion euro będzie wydany na powołanie katedry im. Bronisława Geremka w Natolinie i nagrodę jego imienia, przyznawaną przez fundację Centrum im. Profesora Bronisława Geremka we współpracy z PE. 3. 1,5 mln euro ma trafić na stypendia dla osób z 16 państw objętych programem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: od Maroka po Białoruś. Stypendyści mają przyswoić sobie wiedzę o politykach europejskich, prawie europejskim w Kolegium Europejskim w Brugii i Natolinie. |

bEsmtIcy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)