Notowania

irak
06.04.2010 18:22

49 zabitych w zamachach w Bagdadzie

W stolicy Iraku zdetonowano co najmniej 6 bomb. Władze oskarżają Al Kaidę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W co najmniej sześciu przeprowadzonych w Bagdadzie zamachach bombowych śmierć poniosło 49 osób, a ponad 160 zostało rannych - podały władze. *

Według nich, jest to dzieło Al-Kaidy. Zdaniem obserwatorów, ta czwarta już seria zamachów w Iraku na przestrzeni zaledwie pięciu dni stanowi kolejną oznakę, że stan bezpieczeństwa państwa pogorszył się w następstwie braku wyraźnego rozstrzygnięcia wyborów parlamentarnych z 7 marca.

Rzecznik irackiego wojskowego dowództwa operacyjnego w Bagdadzie generał Kasim al-Musawi powiedział, że zamachowcy zdetonowali bomby domowej roboty, a w jednym przypadku samochód-pułapkę. Według niego, doszło do co najmniej siedmiu wybuchów, natomiast ambasada USA w Bagdadzie podała, że było ich pięć.

ZOBACZ TAKŻE: Seria krwawych zamachów w Bagdadzie.
Jak poinformował Musawi, zamachowcy zaatakowali budynki mieszkalne - w większości dwupiętrowe, ale także jeden pięciopiętrowy, stojący w śródmiejskiej dzielnicy Alawi.

Według przedstawicieli służb medycznych i policji, w zamachach zginęło co najmniej 49 osób, w tym kobiety i dzieci.

Wszystko przez wybory?

Zdaniem byłego premiera Ijada Alawiego, którego blok zdobył w wyborach o dwa mandaty więcej niż sojusz, któremu przewodzi premier Iraku Nuri al-Maliki, przyczyną obecnych aktów przemocy jest powyborczy impas polityczny.

_ - Winna temu jest oczywiście próżnia władzy i to, jak gwałci się demokrację w Iraku. Ponieważ ludzie czują, że istnieją siły, które chcą sabotować drogę demokracji, do akcji wchodzą terroryści i Al-Kaida. Uważam, że ich działania w Iraku nasilą się _ - powiedział Alawi w wywiadzie dla agencji Associated Press.

Dodał, iż trudno przewidzieć, kiedy powstanie nowy rząd iracki. _ Może zostać sformowany za dwa miesiące, albo może to potrwać cztery lub pięć miesięcy _ - zaznaczył.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz