Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

0
Podziel się:

Byli powstańcy otrzymują od państwa emerytury w wysokości tysiąca złotych.

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
(PAP/Paweł Kula)

1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jest obchodzony Dzień Pamięci Warszawy, ustanowiony pięć lat temu.

Tradycyjnie, w przeddzień tego święta, 31 lipca zbiera się Rada Miasta na uroczystej sesji, podczas której są wręczane dyplomy honorowych obywateli stolicy. W tym roku otrzymali je: generałowie: Zbigniew Ścibor-Rylski ( na zdjęciu) i Stefan Starba Bałuk, a także Symcha Ratajzer-Rotem, Erwin Axer i biskup Józef Zawitkowski.

Idea honorowego obywatelstwa Warszawy sięga okresu odzyskania niepodległości po pierwszej wojnie światowej, kiedy tą godnością obdarzono Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym honorowe obywatelstwo otrzymali także: Ignacy Jan Paderewski, generał Józef Haller, Maria Skłodowska-Curie, Emilia Kierbedziowa.

O tym, że byli powstańcy otrzymują emerytury w wysokości tysiąca złotych i ledwie wystarczający na cokolwiek dodatek pisze dziennik _ Polska _.

W Polsce żyje około 3 tysięcy byłych Powstańców Warszawskich. W samym Związku Powstańców zarejestrowanych jest ich około 2 tysięcy. Średnia wieku Powstańców to 85 lat. Nie mają lekko - pisze dziennik _ Polska _.

Najczęstszym problemem jest brak środków do życia, samotność i choroby. _ Na same leki miesięcznie wydaję 400 złotych _ - mówi gazecie Tadeusz Filipkowski, _ szary-szeregowiec _.

Emerytura Powstańca to najczęściej około tysiąca złotych, a dodatek powstańczy od 200 do 300 złotych miesięcznie, który przeznaczają na leczenie. _ Czasami nie wystarcza, bo zdrowie coraz bardziej odmawia współpracy _ - wyznaje gazecie Filipkowski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)