Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

7 czerwca wybierzemy europosłów

0
Podziel się:

Lech Kaczyński podpisał postanowienie dotyczące terminu wyborów. Wybierzemy 50 europosłów.

7 czerwca wybierzemy europosłów
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

PrezydentLech Kaczyńskiogłosił, że podpisał postanowienie dotyczące tegorocznych, czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Polacy będą wybierać 50 europosłów.

*ZOBACZ TAKŻE: *Polscy europarlamentarzyści zarobią trzy razy więcej
Kalendarz wyborczy ruszy w dniu opublikowania postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Wybory odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie będzie więc trwało jeden dzień i nie będzie można głosować przez pełnomocników.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

Nowelizacja ordynacji wyborczej wprowadzająca dwudniowe głosowanie i możliwość wzięcia udziału w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika, została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego.

| Zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego |
| --- |
| Ogólne zasady wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, określa akt dołączony do decyzji Rady z 1976 roku, ze zmianami z 2002 roku, jednakże szczegółowa procedura wyborcza w każdym kraju członkowskim podlega przepisom krajowym. Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani na zasadzie proporcjonalnej z zastosowaniem systemu list lub pojedynczego głosu podlegającego przeniesieniu w bezpośrednich, wolnych i tajnych wyborach powszechnych. Państwa członkowskie mają dużą swobodę w dostosowywaniu europejskiej ordynacji do warunków lokalnych: mogą przyjąć swoją procedurę głosowania na podstawie systemu list preferencyjnych, tworzyć własne okręgi wyborcze do celów wyborów do Parlamentu Europejskiego lub podzielić obszar wyborczy w inny sposób, pod warunkiem, że nie narusza to proporcjonalnego charakteru systemu wyborczego. Władze państwowe mogą też ustanowić minimalny próg w rozdziale mandatów. Na poziomie krajowym próg ten nie może przekroczyć 5 procent
oddanych głosów. Każde państwo członkowskie może dodatkowo ustanowić górną granicę wydatków na kampanię wyborczą kandydatów. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku mandatu członka Parlamentu Europejskiego nie można łączyć z członkostwem w parlamencie krajowym. Wyjątek stanowią posłowie brytyjscy, którym przywilej zasiadania w Izbie Lordów przypadł wraz z tytułem szlacheckim. Każda osoba będąca obywatelem jednego z Państw Członkowskich jest obywatelem Unii. Obywatelstwo unijne zostało ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht w 1992 r. Obywatelstwo europejskie przyznaje czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w wyborach lokalnych w państwie zamieszkania. Dzięki temu, w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, Polacy mieszkający na przykład w Wielkiej Brytanii, będą mogli głosować na brytyjskich kandydatów. W nowej kadencji europarlamentarzyści będą otrzymywali jednolite diety w wysokości 7 tys euro. Obecnie jest to bardzo zróżnicowane, od kilkuset euro w
przypadku pań stw nadbałtyckich do ponad 13 tys w przypadku europosłów z Włoch. źródło Parlament Europejski, Money.pl |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)