Notowania

sarkozy
29.01.2010 12:28

Afera Clearstream uderzy rykoszetem w Sarkozy'ego?

Prezydentowi Francji wyrasta poważny konkurent na prawicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prasa we Francji obszernie komentuje w piątek wyrok w największej aferze politycznej ostatniej dekady w tym kraju - aferze Clearstream. Według mediów, orzeczenie sądu jest ciosem dla prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i trampoliną dla prezydenckich ambicji Dominique'a de Villepina. *

De Villepin, premier Francji w latach 2005-2007, został całkowicie uniewinniony w tzw. aferze Clearstream. Paryski sąd oczyścił go z zarzutu kierowania intrygą przeciw obecnemu prezydentowi. Sprawa nie jest jednak zakończona - w piątek rano prokuratura ogłosiła, że złoży apelację. Drugi proces może się zacząć pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku.

De Villepin był oskarżony o to, że w roku 2004 polecił sfabrykowanie listy kont bankowych w Luksemburgu, rzekomo należących do wielu znanych osobistości, w tym Sarkozy'ego.

De Villepinowi zarzucano, że chciał w ten sposób skompromitować obecnego prezydenta jako swojego rywala w wyborach szefa państwa w 2007 roku. Prokurator domagał się dla byłego premiera 1,5 roku więzienia w zawieszeniu i 45 tys. euro grzywny.

_ - Zwycięstwo de Villepina _, _ De Villepin oczyszczony, Sarkozy wściekły _, _ De Villepin wraca do gry politycznej _ - to niektóre tytuły na pierwszych stronach piątkowych gazet, które wyszły jeszcze przed ogłoszeniem decyzji prokuratury o złożeniu apelacji.

Media zajmują się zwłaszcza konsekwencjami politycznymi tego wyroku dla byłego premiera i obecnego prezydenta - dwóch zaciekłych rywali należących do rządzącej we Francji centroprawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego.

Dziennik _ Liberation _ twierdzi, że czwartkowy werdykt jest kontynuacją _ czarnej serii _ Sarkozy'ego, która zaczęła się kilka miesięcy temu wraz z tzw. aferą Epad, czyli podejrzeniami prezydenta o nepotyzm w związku z kandydowaniem jego syna, Jeana, na zarządcę dzielnicy biznesu La Defense.

_ - Poniewierany w sondażach popularności, bez sukcesów w działaniu, Sarkozy został teraz pognębiony przez swojego rywala na prawicy _ - pisze lewicowa _ Liberation _. Według gazety, de Villepin, może potraktować ten werdykt jako trampolinę do życia politycznego, z którego wycofał się po objęciu rządów przez obecnego prezydenta. Celem byłego premiera może być - według prasy - walka o prezydenturę w 2012 roku.

Jak pisze _ Liberation _, nie jest jednak pewne, czy elegancki de Villepin, chcący być _ de Gaulle'em w garniturze Cerutti _ przedstawi wyrazisty alternatywny program. _ - Ten zawadiaka (de Villepin) może się okazać, z braku projektu, zwykłym Chirakiem opuszczonym przez swoją gwardię _ - dodaje gazeta.

Wyraźnie sceptyczny co do szans byłego premiera w wyborach prezydenckich w 2012 roku jest konserwatywny dziennik _ Le Figaro _. _ Choć opinia publiczna dobrze pojęła, że Dominique de Villepin nie znosi Nicolasa Sarkozy'ego, nie wie jeszcze, jaki miałby być prezydencki program Villepinowski _ - podkreśla gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Sarkozy obiecuje miejsca pracy i reformę emerytur ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/sarkozy;obiecuje;miejsca;pracy;i;reforme;emerytur,237,0,580589.html )
* [ Paryż pompuje miliardy w gospodarkę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/paryz;pompuje;miliardy;w;gospodarke,56,0,567352.html )
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz