Notowania

afganistan
23.08.2009 13:30

Afganistan: Komisja wyborcza otrzymała 225 skarg

Co najmniej 35 z nich może zaważyć na rezultatach wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Afgańska komisja wyborcza otrzymała po czwartkowych wyborach prezydenckich i do rad prowincji co najmniej 225 skarg, dotyczących nieprawidłowości w toku głosowania. Co najmniej 35 z nich może zaważyć na rezultatach wyborów - podano w niedzielę w Kabulu. *

Jak zakomunikował Grant Kippen, kierujący wspieraną przez ONZ niezależną Komisją ds.Nieprawidłowości Wyborczych, złożone skargi dotyczą różnego rodzaju manipulowania głosami, złożonymi w urnach wyborczych. Jak do tej pory Komisja otrzymała jednak tylko wnioski, składane w Kabulu i stołecznym okręgu - zastrzegł Kippen.

Afgańska niezależna grupa, nadzorująca przebieg głosowania - Fundacja na rzecz Wolnych i Sprawiedliwych Wyborów w Afganistanie, także mówi o licznych nieprawidłowościach w toku czwartkowych wyborów: kilkakrotnym składaniu głosu, głosowaniu nieletnich, zastraszaniu wyborców itp. Również główny rywal prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w czwartkowych wyborach Abdullah Abdullah oskarżył szefa państwa o wykorzystywanie aparatu państwowego do manipulacji wyborczych. Ekipa Karzaja kategorycznie zaprzeczyła.

Na temat przebiegu wyborów wypowiedział się też w niedzielę specjalny wysłannik administracji USA do Afganistanu Richard Holbrooke, przebywający tego dnia w Heracie na zachodzie kraju. Zapowiedział, że USA będą respektować demokratyczne decyzje narodu afgańskiego - z wszelkimi ocenami powstrzymają się jednak do czasu opublikowania ostatecznych wyników elekcji. Holbrooke ostrzegł też przed przedwczesnym ocenianiem legalności afgańskich wyborów przed zamknięciem procedur rozpatrywania skarg wyborczych.

Z podawanych w Kabulu informacji wynika, że nie należy spodziewać się rychłego ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich. Wcześniej sugerowano, iż wstępne dane mogą zostać podane już w sobotę lub na początku nowego tygodnia. W niedzielę w Kabulu mówiono jednak o początku września.

* [ Wybory w Afganistanie udane. Pomimo przemocy ]( http://news.money.pl/artykul/wybory;w;afganistanie;udane;pomimo;przemocy,20,0,522772.html )
Tagi: afganistan, abdullah, wybory, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz