Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
16.09.2007 15:24

Al-Kaida grozi Ikei

Przywódca irackiej Al-Kaidy grozi szwedzkim firmom: Ericsson, Volvo, Ikea.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Przywódca irackiej Al-Kaidy wyznaczył nagrody: większą za zabicie szwedzkiego rysownika za obraźliwe wyobrażenie Mahometa, mniejszą za zabicie wydawcy gazety, która rysunek zamieściła. Zagroził też atakami na największe szwedzkie firmy.

W półgodzinnym nagraniu, zamieszczonym na islamskich stronach internetowych, Abu Omar al-Bagdadi zaoferował 100 000 dolarów nagrody za zabicie rysownika Larsa Vilksa, 50 000 dolarów za zabicie wydawcy gazety "Nerikes Allehanda", w której 19 sierpnia zamieszczono rysunek przedstawiający głowę Mahometa na ciele psa.

"Wiemy, jak ich zmusić do odwrotu i przeprosin; jeśli tego nie zrobią, mogą się spodziewać naszego ataku na ich gospodarkę i wielkie kompanie, takie jak Ericsson, Volvo, Ikea" - powiedział przywódca Al-Kaidy w Iraku. Wspomniał też o firmach Scania i Electrolux.

Vilks powiedział agencji Reutera, że nie traktuje tych gróźb bardzo poważnie, ale jest w stałym kontakcie z policją.

Bronił prawa artysty do wolności wypowiedzi, podkreślając, że w pojęciu Zachodu wypowiedź artystyczna nie czyni wyjątku dla świętości. Powiedział, że nie kierowały nim żadne niskie motywy ani rasizm.

Charge d'affaires szwedzkiej ambasady w Teheranie Gunilla von Bahr została wezwana do irańskiego MSZ, gdzie wyrażono werbalny protest przeciwko tej publikacji w szwedzkiej gazecie.

Rzecznik MSZ w Sztokholmie Claes Jernaeus powiedział, że Szwecja nie widzi powodu, by komentować protest. Zauważył, że rząd nie może ograniczać wolności mediów w swoim kraju.

Tagi: al-kaida, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz