Notowania

irak
04.05.2009 09:55

Amerykanie wyjdą z Iraku. Bagdad jest na "tak"

Rząd Iraku będzie respektować kalendarz wycofywania wojsk USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rząd Iraku zakomunikował, iż aprobuje i będzie respektować kalendarz wycofywania amerykańskich wojsk z kraju.

Jak oświadczył rzecznik rządu irackiego Ali al-Dabbagh, władze potwierdziły swe zaangażowanie na rzecz wycofania wojsk USA z miast irackich do końca czerwca oraz całkowitego wycofania ich z kraju z końcem 2011 roku. Taki harmonogram nakreślono w porozumieniu, zawartym przez Bagdad z Waszyngtonem w listopadzie zeszłego roku.

_ - Rząd Iraku uważa, że termin 30 czerwca w sprawie wycofania oddziałów USA z wszystkich miast irackich winien zostać dotrzymany _ - zaznaczył rzecznik, dodając iż wyznaczone w porozumieniu daty nie mogą podlegać zmianom.

W zeszłym tygodniu rzecznik wojsk USA David Perkins zasugerował, że siły amerykańskie mogą pozostać w Mosulu - stolicy niespokojnej prowincji Niniwa - po upływie terminu 30 czerwca. Zastrzegł, iż porozumienie z rządem irackim przewiduje taką możliwość, jeśli zgodzą się na to obie strony.

Prezydent USA Barack Obama nakazał zakończenie amerykańskich operacji wojskowych w Iraku do końca sierpnia 2010 roku oraz wycofanie wszystkich sił USA z końcem 2011 roku.

Mosul to region, w którym amerykańscy żołnierze wciąż prowadzą znaczące działania bojowe przeciwko Al-Kaidzie i innym grupom rebeliantów, pomimo że w innych częściach kraju odnotowano spadek przemocy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Koniec brytyjskich operacji bojowych w Iraku ]( http://news.money.pl/artykul/koniec;brytyjskich;operacji;bojowych;w;iraku,11,0,448011.html )
* [ Śledczy CIA 266 razy podtapiali terrorystów ]( http://news.money.pl/artykul/sledczy;cia;266;razy;podtapiali;terrorystow,244,0,444916.html )
Tagi: irak, wiadomości, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz