Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bagdad
11.08.2006 12:28

Amerykanie znów zdobywają Bagdad

Wojska amerykańskie chcą na nowo zdobyć Bagdad. Chodzi o to by uwolnić miasto od sunnickich rebeliantów i terrorystów oraz szyickich "szwadronów śmierci".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP? Mohammed Jalil)

Rozpoczęło się już wyłapywanie podejrzanych osób w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic stolicy, Dora, gdzie w ostatnich miesiącach ekstremiści sunniccy napadali na szyitów.

W czwartek wieczorem dowództwo wojsk USA ogłosiło, że po pierwszych trzech dniach akcji, w której uczestniczy 5000 żołnierzy amerykańskich i _ Akcja w Dorze to początek "drugiej fazy operacji "Razem do przodu", wymierzonej w irackich ekstremistów. Pierwsza faza, w której główną rolę odgrywała armia i policja iracka, zakończyła się niepowodzeniem: natężenie przemocy wzrosło zamiast zmaleć. _
irackich, liczba zabójstw w Dorze spadła z 20 dziennie do zera. "W Bagdadzie nie ma teraz bezpieczniejszego miejsca niż Dora" - mówi dowódca 4. Brygadowej Grupy Bojowej, płk Michael Beech, na konferencji prasowej w komendzie irackiej policji w tej dzielnicy.

Z żołnierzami przez cały czas trwania akcji współpracują ekipy irackich robotników i rzemieślników. Chodzi o to aby możliwie szybko usuwać szkody wyrządzone podczas starć. W ten sposób Amerykanie i władze irackie chcą zdobyć poparcie zwykłych mieszkańców Bagdadu.

W ostatnich dniach Irak znalazł się na skraju wojny domowej. W lipcu do głównej kostnicy bagdadzkiej przywieziono zwłoki 1815 osób, więcej niż w jakimkolwiek innym miesiącu po 22 lutego, kiedy atak sunnickich ekstremistów na szyickie sanktuarium w Samarze rozkręcił spiralę przemocy na tle wyznaniowym. W czerwcu ciał było 1595.

Dowództwo wojsk USA postanowiło zwiększyć liczbę żołnierzy amerykańskich w mieście z około 7200 do około 14.200 i zmieniło zasady pacyfikacji. Nowe założenia operacji, przewidują czyszczenie z ekstremistów jednej dzielnicy po drugiej i pozostawianie tam sił wystarczających do utrzymania spokoju.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: bagdad, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz