Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie zostają w Kirgistanie. Jest umowa

0
Podziel się:

Rok korzystanie z bazy Manas będzie kosztował 177 mln dolarów.

Amerykanie zostają w Kirgistanie. Jest umowa
(PAP/ITAR-TASS)

_ - Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew zaaprobował zawarte w czerwcu porozumienie w sprawie wykorzystywania przez Amerykanów bazy Manas dla transportu wojskowych dostaw do Afganistanu _- poinformował jego rzecznik.

_ - Umowę o międzyrządowej współpracy pomiędzy Kirgistanem a USA, jak i porozumienie o logistycznym centrum prezydent zaakceptował 2 lipca _ - powiedział Ałmaz Turdumamatow.

Wcześniej kirgiski parlament zgodził się zarówno na umowę jak i porozumienie w sprawie otwarcia centrum dla tranzytu towarów na lotniku Manas, gdzie znajduje się baza amerykańska.

Porozumienie w sprawie bazy zostało podpisane na rok i przyniesie Kirgistanowi ponad 177 mln dolarów.

Według ustaleń, USA zapłacą za samą dzierżawę bazy 60 mln dolarów, sfinansują modernizację bazy na kwotę 36,6 mln dolarów, a także wyposażą ją dodatkowo w system nawigacji powietrznej za ok. 30 mln dolarów.

Oprócz tego USA kwotą 20 mln dolarów partycypować będą w funduszu rozwoju gospodarczego, przekażą 21 mln dolarów na walkę z przemytem narkotyków i 10 mln dolarów na walkę z terroryzmem.

Władze Kirgistanu ogłosiły na początku roku zamiar zamknięcia bazy, najpierw dla Amerykanów, a potem dla sił międzynarodowych w Afganistanie. Wcześniej uzyskały od Rosji pożyczkę w wysokości 2 mld dolarów; Rosja ma też w Kirgistanie swoją bazę.

Kirgistan tłumaczył decyzję m.in. tym, że Amerykanie nie chcą płacić więcej za dzierżawę. Pod koniec lutego Waszyngton, który płacił Biszkekowi 17,4 mln dolarów rocznie za użytkowanie Manasu, wyraził oczekiwanie, że utrzyma bazę, lecz _ nie za wszelką cenę _. Ostatecznie przystąpiono do ewakuacji bazy.

W ostatnich tygodniach Kirgistan zasygnalizował jednak, iż może zmienić decyzję w sprawie bazy Manas.

Obecnie około 80 procent zaopatrzenia oddziałów koalicji w Afganistanie transportowanych jest przez graniczną przełęcz Chajber w Pakistanie. Jednak konwoje amerykańskie i NATO są stałym celem ataków ze strony talibów.

Prezydenci Rosji i USA Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama wynegocjowali w poniedziałek porozumienie o tranzycie wojskowym do Afganistanu. Przez terytorium Federacji Rosyjskiej będzie transportowane amerykańskie uzbrojenie, sprzęt wojskowy i personel.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)