Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska odgrodzi się murem od Iraku

0
Podziel się:

Arabia Saudyjska rozpocznie w przyszłym roku prace nad budową mierzącego około 900 kilometrów długości "muru bezpieczeństwa" wzdłuż granicy z Irakiem.

Arabia Saudyjska odgrodzi się murem od Iraku
(PAP / EPA)

Arabia Saudyjska rozpocznie w przyszłym roku prace nad budową mierzącego około 900 kilometrów długości "muru bezpieczeństwa" wzdłuż granicy z Irakiem - poinformował szef saudyjskiego MSW Naif Saud w wywiadzie dla kuwejckiego dziennika "Al-Anbaa".

Bariera ma zapobiegać napływowi islamskich bojowników z Iraku na terytorium Arabii Saudyjskiej.

Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 12 miliardów dolarów, w tym pół miliarda dolarów na budowę, a resztę na bazy wojskowe i sprzęt służący do nadzoru. Budowa muru ma zostać ukończona w ciągu 5-6 lat. Nie wiadomo na razie, czy będzie to bariera betonowa - podobna do tej, która oddziela Izrael od Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu - czy mniej solidna konstrukcja.

Arabia Saudyjska obawia się, że trzy lata po tym, jak Stany Zjednoczone obaliły reżim Saddama Husajna, obecnie toczące się walki wyznaniowe między szyitami i sunnitami mogą doprowadzić do wojny domowej w Iraku i ewentualnie objąć również sąsiadów.

Wielu Saudyjczyków wyjechało do Iraku, aby przyłączyć się do sunnickiego powstania przeciwko siłom USA i wspieranemu przez Amerykanów irackiemu rządowi zdominowanemu przez szyitów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)