Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armia zawodowa się nie spóźni

0
Podziel się:

Koszt przejścia na profesjonalną armię to 2,5 miliarda złotych.

Armia zawodowa się nie spóźni
(PAP/Lech Muszyński)

Szef resortuBogdan Klichprzedstawił posłom sejmowej komisji obrony narodowej stan prac nad profesjonalizacją wojska.

W Sejmie znajdują się nowelizację dwóch ustaw, a już w październiku do parlamentu trafi kolejna - ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zwanej ustawą pragmatyczną - zapewnił Klich.

Minister chce, aby do końca września nowelizację tej ustawy przyjął rząd. Następne w kolejności do Sejmu trafić mają ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych i dyscyplinie. Jako ostatnia w tym roku opracowana ma być nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

Klich odpowiadając na pytania posła PiSAleksandra Szczygłyzapewnił, że resort sprosta tempu wprowadzania reformy. Zgodnie z szacunkami w 2009 roku w armii będzie służyć 86 tysięcy żołnierzy zawodowych, 11 tysięcy nadterminowych i 25 tysięcy żołnierzy służby zasadniczej z ostatniego poboru.

Szef MON podkreślił, że wojskowe komendy uzupełnień posiadają 10 tysięcy zarejestrowanych ochotników, którzy wstępnie zadeklarowali zatrudnienie w armii od 2010 roku.

Bogdan Klich zaznaczył, że również finansowanie reformy jest zabezpieczone. Wydatki resortu na ten cel na 2009 rok kształtują się na poziomie ponad miliarda 400 milionów złotych, a w skali dwóch lat 2009-2010 - wynoszą ponad 2,5 miliarda złotych.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)