Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Barroso z premierami o energetyce

0
Podziel się:

Szef KE uważa, że trzeba zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw naszego regionu

Barroso z premierami o energetyce
(PAP/EPA)

*_ - Koniec energetycznej izolacji regionu Bałtyku powinien być priorytetem całej Unii Europejskiej _ - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. *

Dziś szef KE ma o tym rozmawiać z premierami zainteresowanych krajów, w tymDonaldem Tuskiem.

Na kolację w siedzibie KE, poświęconą bałtyckiemu wymiarowi bezpieczeństwa energetycznego UE, Barroso zaprosił premierów: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii i Danii.

_ - Powinniśmy szeroko i dalekosiężnie patrzeć na połączenia energetyczne. To jest jeden z powodów, dla których chcę rozmawiać z premierami zainteresowanych krajów; żeby zobaczyć, co możemy zrobić razem w kwestii bezpieczeństwa energetycznego _ - powiedział Barroso.

W listopadowym Strategicznym Przeglądzie Energetycznym KE zaproponuje, by rozbudowa połączeń energetycznych w regionie Morza Bałtyckiego stała się priorytetem dla całej UE - podobnie jak tzw. południowy korytarz gazowy, który ma zapewnić UE dostawy surowca z regionu Kaukazu, Turcji albo Afryki Północnej.

_ - Rosnące ceny energii i kryzys w Gruzji uwidoczniły gospodarczy i polityczny kontekst bezpieczeństwa energetycznego UE _ - przyznał Barroso.

Obecnie jednym z problemów regionu Morza Bałtyckiego jest izolacja energetyczna poszczególnych krajów, w tym Polski, które w razie kłopotów nie mogą liczyć na dostawy energii z innych krajów UE, bo brakuje połączeń, czyli tzw. interkonektorów.

Chodzi nie tylko o same rurociągi gazowe i naftowe, ale także np. o tzw. mosty energetyczne - czyli całą infrastrukturę, która zapewni wzajemne połączenie krajowych systemów przesyłowych. W razie kryzysu można by dzięki temu w ramach solidarności uruchomić awaryjne dostawy prądu albo gazu dla sąsiada.

Na razie nie ma konkretnego programu ani tym bardziej planu finansowania niezbędnych inwestycji. Wpisanie ich na listę priorytetowych unijnych projektów otwierałoby drogę do łatwiejszych funduszy np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Krytykowany przez Polskę Gazociąg Północny, który ma połączyć Rosję z Niemcami, nie ma nic wspólnego z rozbudową sieci interkonektorów w regionie Bałtyku.

Barroso powtórzył znane stanowisko KE w sprawie tej inwestycji: _ Kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja dostaw i nie jesteśmy przeciwko temu gazociągowi między Rosją i Niemcami ani przeciwko żadnym innym gazociągom _.

energetyka
wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)