Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie kolejna komisja śledcza?

0
Podziel się:

Opozycja chce by komisja śledcza zbadała działania podejmowane wobec niej w czasie rządów PiS.

Będzie kolejna komisja śledcza?
(PAP/ Tomasz Gzell)

Opozycja chce by komisja śledcza zbadała działania podejmowane wobec niej w czasie rządów PiS.

"Chcemy powołania komisji śledczej, która zbadałaby działania podejmowane wobec opozycji za rządów PiS" - mówi szef SLD Wojciech Olejniczak. Jego zdaniem komisja powinna wyjaśnić także okoliczności odwołania gen. Rapackiego.

Olejniczak: To układa się w całość "SLD w imieniu koalicji Wspólna Polska złoży w Sejmie projekt uchwały o powołanie komisji śledczej do zbadania czynności operacyjnych w stosunku do opozycji w okresie od 1 listopada 2005 r. do 14 września 2006 r." - zapowiada Olejniczak.

Liderzy SLD, SdPl, UP i PD - partii wchodzących w skład bloku centrowo-lewicowego Wspólna Polska - poinformowali, że impulsem dla tej inicjatywy stały się doniesienia prasowe.

Według "Gazety Wyborczej", Adam Rapacki były komendant małopolskiej policji został zwolniony z pełnionej funkcji bo odmówił założenia podsłuchów prezydentowi Krakowa Januszowi Majchrowskiemu i jego współpracownikom.

Według "GW", w tle dymisji jest konflikt Rapackiego z ministrem
Borowski: Dlaczego taki człowiek musi odejśc? sprawiedliwości i krakowską prokuraturą, którzy domagali się, by policja mocniej wsparła ich w ściganiu urzędników miejskich i Majchrowskiego, "najpoważniejszego konkurenta kandydata PiS w nadchodzących wyborach samorządowych".

"Nie ma zgody na takie metody, rodem z okresu stalinizmu. Nie zgadzamy się na to, żeby prezydenci byli inwigilowani" - podkreślił Olejniczak.

Marek Borowski szef SdPL powiedział, że nie chodzi o sam wniosek o zgodę na posłuch._ Szef klubu PiS Marek Kuchciński uważa, że wniosek lewciy to element kampanii wyborczej. _ Jego zdaniem Polska powinna dążyć do standardów demokratycznych, które nakazują wyjaśniać sprawy na poziomie parlamentu, gdy pojawi się choć cień podejrzenia, że rządzący wykorzystują swoją władzę do inwigilowania opozycji

Janusz Onyszkiewicz z Partii Demokratycznej powiedział, ze wyjaśnienie sprawy jest tym ważniejsze, że są głosy o próbach wpływania polityków na decyzje prokuratorów:

Pomysłu ugrupowań lewicowych na razie nie poprze Platforma Obywatelska. Poseł tego ugrupowani, Paweł Graś uważa, że najpierw głos w tej sprawie powinien zabrać minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Ten ostatni stwierdził, że "Nie było wniosku prokuratury o podsłuch u prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego" i dodaje, że prokuratorzy nigdy nie występowali do "jakiegokolwiek szczebla policji" z takim wnioskiem. **

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)