Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
13.02.2008 16:02

Białoruś zbuduje elektrownię atomową

Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony już w 2016 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Pierwszy reaktor w białoruskiej elektrowni atomowej ma zostać uruchomiony już w 2016 roku. Władze w Mińsku zamierzają w fazie projektowania i budowy korzystać z doświadczeń innych krajów. *

Białoruska elektrownia atomowa jest drugim projektem tego typu planowanym w bezpośredniej sąsiedztwie Polski - Litwini wspólnie z Polską zamierzają wybudować elektrownie jądrową w Ignalinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Ukraiński ekspert Władimir Astachow przyznał, że nie dziwi się Polsce, Litwie i Białorusi, że chcą inwestować w taki rodzaj energetyki. Jego zdaniem bezpieczeństwo energetyczne jest ważnym elementem niezależności państwa. Według ukraińskiego eksperta obecnie nikt nie buduje reaktorów jądrowych bez konsultacji z innymi państwami.

Na specjalną konferencję poświęconą energetyce jądrowej zaproszono do Mińska firmy z: Rosji, Ukrainy, Szwecji, Francji i Niemiec.Tymczasem mieszkańcy terenów, na których miałyby stanąć reaktory, zbierają podpisy pod petycjami o zaniechanie budowy.

Zdaniem rosyjskiego eksperta Andreja Płaksejewa przy obsłudze tego typu technologii bardzo ważne jest podejście ludzi obsługujących sprzęt, ponieważ jest on bardzo zaawansowany technologicznie.

Płaksejew dodaje jednak, że elektrownie atomowe budowane w ten sposób, aby awaria sprzętu czy błąd personelu, nie doprowadziły do katastrofy. Białorusi. Zdaniem specjalistów Białoruś już za rok stanie przed poważnym kryzysem energetycznym.

Tagi: białoruś, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz