Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
01.07.2009 12:03

Bilans protestów w Iranie. "Rząd jest nielegalny"

Pokonany w wyborach Mehdi Karubi wzywa do walki z rządem Ahmadinedżada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W powyborczych niepokojach w Teheranie zginęło od 13 czerwca 20 osób a ponad tysiąc zostało zatrzymanych - podała półoficjalna agencja Fars.

Według szefa policji Ismaila Ahmadiego Moghaddama, w stolicy kraju zatrzymano w sumie 1032 uczestników ulicznych zajść. _ - W Teheranie nie zginął ani jeden policjant, zabito natomiast 20 uczestników niepokojów _ - powiedział.

Irańskie władze do tej pory wymieniały liczbę 17 zabitych.

Zdaniem mającej siedzibę w Paryżu Irańskiej Ligi Praw Człowieka, podane w środę dane są zaniżone. Według tego źródła, w toku wystąpień opozycji, kontestującej oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 12 czerwca, w Teheranie aresztowano co najmniej dwa tysiące ludzi.

Karubi: Rząd jest nielegalny

Były kandydat na prezydenta Iranu, proreformatorski Mehdi Karubi zakomunikował na swej stronie internetowej, iż uważa za _ nielegalny _ rząd oficjalnego zwycięzcy w wyborach prezydenckich Mahmuda Ahmadineżada i będzie występować przeciwko niemu _ wszelkimi środkami _.

W poniedziałek irańska Rada Strażników potwierdziła formalnie i ostatecznie zwycięstwo Ahmadineżada w wyborach, przeprowadzonych 12 czerwca. Kandydujący w nich Karubi znalazł się na czwartym miejscu.

Mehdi Karubi w otoczeniu swoich zwolenników:

Zapowiadając walkę z nowym, jego zdaniem nielegalnym rządem, Karubi zapowiedział, iż _ jest gotowy współpracować w tej sprawie ze wszystkim zwolennikami reformy - zarówno indywidualnymi ludźmi jak i grupami _.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz